Finans

Altın Fiyatları Tarihi Zirvelere Ulaşırken Dolar Zayıflıyor: Piyasalarda Son Durum

Hacer Jafar bir ay önce 15512
İçindekiler

Altın Fiyatları Tarihi Zirvelere Ulaşırken Dolar Zayıflıyor: Piyasalarda Son Durum

Altın fiyatları bu hafta birçok etkenin etkisi altında hızlı bir artış yaşayarak tarihi bir zirveye ulaştı. Değerli metalin ons fiyatı bugün, günün erken saatlerinde 2.161 dolarlık rekor bir değere ulaştıktan sonra, bir miktar düşüşle ortalama 2.155 dolara geriledi ve bu seviyede dengelendi. Altına olan talep, geçen hafta Cuma günü artış göstermeye başladı ve son yedi iş gününde yüzde 6'nın üzerinde bir kazanç elde etti.

 

Son dönemde altın fiyatlarındaki artışın temelinde, özellikle Uzak Doğu'dan gelen talebin olduğu belirtiliyor. Ayrıca, merkez bankalarının son aylarda altın alımını artırdığına dair göstergeler var. Dünya Altın Konseyi'nin son raporuna göre, Ocak ayında küresel altın rezervleri toplamda 39 ton arttı.

 

Ekonomi gündeminde dikkat çeken bir diğer konu ise, Federal Rezerv Başkanı Powell'ın konuşmaları oldu. Powell, önceki açıklamalarını tekrarladı ve piyasaların tepkisi ölçülü oldu. Powell, bugün yapacağı konuşmada da, Amerika Birleşik Devletleri'nin faiz oranları ile ilgili yeni bir bilgi vermesi beklenmiyor. Powell'ın konuşmalarının yanı sıra, yarın ABD'de açıklanacak olan istihdam raporu ve işsizlik oranları piyasalardaki dalgalanmayı artırabilir. Geçen ay, beklenenden çok daha yüksek bir istihdam artışı (353 bin) rapor edilmiş ve bu, dolarda hızlı bir yükselişe neden olmuştu. Bu ayki beklenti ise, 198 binlik bir artış yönünde.

 

Türkiye piyasalarında da altın fiyatlarındaki yükseliş trendi devam ediyor. Gram altın, geçen hafta kaydedilen artışın üzerine çıkarak, bu hafta yüzde 5'in üzerinde değer kazanırken, bugün en yüksek 2.211 TL'yi gördü. Dolar/TL kuru ise, dün 31,91 ile rekor bir seviyeye ulaştıktan sonra, bugün 31,84 seviyelerinde işlem görüyor.

 

Post Views: 15512
Hacer Jafar

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *