İş Dünyası

Apple’ın Dünyayı Değiştiren 6 Yeniliği

Hacer Jafar 2 yıl önce 8091
İçindekiler

Apple’ın Dünyayı Değiştiren 6 Yeniliği

Apple 40 yıldan az bir sürede teknoloji dünyasında tüm zamanların en karlı firması oldu ama buraya ulaşmak için büyük değişiklikler yaratması gerekti.
Seksenlerde bir garajda Jobs ve Wozniak ikilisi tarafından kurulan Apple, yıllar sonra her saniye yeni bir ürün satan dev bir firma haline, yenilikçi ve tasarımı ön plana koyan yapısıyla geldi. Telefonları, laptopları, masaüstü bilgisayarları, müzik çalarları, tabletleri Apple icat etmedi ama bunların neredeyse hepsi Apple’ın elinden çıkan ürünlerle çok daha popüler hale geldi.

1. Macintosh

Steve Jobs İlk Macintosh 1984’te Apple’ın Apple I, Apple II ve Apple III’teki çeşitli başarılarını takiben piyasaya çıktı. Macintosh, bir grafik kullanıcı arabirimi kullanan ilk kitlesel pazar bilgisayarıydı; bu, geniş kitlelerin bir bilgisayarla genel olarak bugünkü gibi etkileşimlerde bulunmasını sağlayan dev bir yenilikti. Ayrıca Macintosh’la ilk mouse’lar da ortaya çıkmıştı; bu yenilik, bilgisayarların tasarımcılar da dahil olmak üzere bir dizi endüstriye ve evlere doğru yol almasını sağladı.
Macintosh serisi daha sonra Mac olarak anıldı ve bugün iMac, Mac Pro, Mac Mini ve MacBook olarak yaşıyor.

2. 1984 Super Bowl reklamı

Apple’ın mükemmel ürünler yaratması, bunları satmadaki başarısının gerisinde kalmamalıdır. Apple Süper Bowl esnasında yayınlanan 1984 adlı reklamıyla reklamcılık alanında da devrim yarattı. Macintosh’u dünyaya tanıtan reklam, Süper Bowl ve çok sayıda kişi tarafından izlenen diğer büyük organizasyonlara verilen, dev bütçeli, filmimsi reklamların da temelini attı.

3. iPod

iPod iPod’dan önce de mp3 çalarlar vardı fakat Steve Jobs, iPodları tanıttığında sektör adeta yeniden doğdu. Pek çok taklidi çıkan iPodlar, iTunes ve dahili müzik mağazasıyla da çığır açtı. Kasetçalar, CD çalar gibi ürünlerin tarih olmasını da hızlandıran iPodların üretilmeyen eski sürümleri dahi hala fanlar tarafından yoğun şekilde rağbet görüyor.

4. Yasal indirme

iTunes iTunes Store, müzik endüstrisi için çok önemli bir zamanda ortaya çıktı. iTunes Store, 2003 yılında açıldığında müzik endüstrisi krizin tam ortasındaydı. Birçok kişi yasadışı olarak müzik indiriyordu ve dijital şarkı ve albüm satın almak isteseler bile, bunu yapmalarına izin veren çok az sayıda ve kısıtlı hizmetler sunabilen yerler bulabiliyorlardı. iTunes Store tüm bunları değiştirdi. Fiyatlandırma ve müzik satışı için yeni bir yol sunarak Apple’ın oldukça popüler olmuş iPod ve iTunes’una çok iyi şekilde entegre edildi. O zamandan beri, iTunes Store, Apple’ın ürün yelpazesini genişletmesine de yardımcı oldu. iPhonelar’ın da gelmesiyle iTunes Store’da her gün milyonlarca şarkı satılıyor. Apple, iTunes Store ile dünya genelinde milyonlarca insanın müzik edinme alışkanlığı köklü olarak değiştirmiş oldu.

5. iPhone ve App Store

Apple’ın iPhone’u ve ertesi yıl App Store’u tanıtmasıyla mobil telefon piyasası da köklü bir değişim yaşadı. Dokunmatik ekran, uygulama mağazasından yeni sektörler yaratacak olan uygulamalar ve oyunlar indirme çılgınlığı, telefonların bilgisayarlaşması ve günümüzdeki çoğu mobil telefon alışkanlığını Apple’ın iPhone ile ulaştığı tasarım ve yazılım başarısıyla yarattığı sansasyon ve popülerliğe borçluyuz.

6. Tim Cook

Tim Cook Apple sadece teknolojik sansasyonlar yaratmadı. Teknoloji ikonu kurucu CEO’su Steve Jobs’ın üzücü ölümü sonrası Apple CEO’su olan Tim Cook, Amerikan tarihinde eşcinsel olduğunu açıklayan ilk CEO oldu ve konu uzun süre gündemde kaldı.
Post Views: 8091
Hacer Jafar

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *