1. Ekonomi

Fitch'in Not Artışı Sonrası Borsa İstanbul'da Yükseliş Rüzgarı

İçindekiler

Fitch'in Not Artışı Sonrası Borsa İstanbul'da Yükseliş Rüzgarı

Fitch Ratings'in Türkiye'ye yönelik kredi notunu artırması, Borsa İstanbul'un yeni haftaya olumlu bir başlangıç yapmasına neden oldu. İşlem gününün açılışında, BIST 100 endeksi önceki kapanışa kıyasla %2,28 artarak 9.363,89 puana çıktı. Endeksler genelinde bir iyimserlik hakimken, bankacılık sektörü %4,74 ile en çok kazandıran sektör oldu ve holding endeksi de %2,01 artış gösterdi.

 

Geçtiğimiz Cuma günü, Borsa İstanbul alıcıların yoğun ilgisiyle BIST 100 endeksini %1,12 artışla 9.155,32 puandan kapatmıştı.

 

Fitch, Türkiye'nin Kredi Notunu Güçlendirdi Uluslararası derecelendirme ajansı Fitch, geçtiğimiz Cuma gecesi yayınladığı raporla, Türkiye'nin kredi notunu "B" seviyesinden "B+" seviyesine yükseltti ve not görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çevirdi. Fitch, bu iyileştirmenin Türkiye'nin son aylarda takip ettiği sıkı para politikasının etkinliğine ve makroekonomik ile dışsal kırılganlıkların azalmasına dayandığını ifade etti.

 

Raporda ayrıca, olumlu not görünümünün, Türkiye'nin makroekonomik politika duruşunun enflasyonun belirgin şekilde azalması ve cari açığın düşmesi ile dış kırılganlıkların azalmaya devam edeceği yönündeki beklentileri yansıttığı belirtildi.

 

"Enflasyon Beklentileri ve Dış Likidite Riskleri Azalıyor" Fitch, Türkiye'deki enflasyon beklentilerinin azaldığını ve dış likidite risklerinin düştüğünü vurguladı. Ajans, 2024 yılında ortalama enflasyonun %58, yıl sonu enflasyonunun ise %40 olacağını öngördü. Ayrıca, yaklaşan yerel seçimlerin politika değişikliklerine neden olmayacağı tahmininde bulundu.

 

16693