Ekonomi

Global Piyasalarda Dikkat Çeken Gelişmeler: Türkiye Ekonomisindeki Güven Sorunu ve Teknoloji Devlerinin Performansı

Hacer Jafar 2 ay önce 18499
İçindekiler

Global Piyasalarda Dikkat Çeken Gelişmeler: Türkiye Ekonomisindeki Güven Sorunu ve Teknoloji Devlerinin Performansı

 

 

Global piyasalarda bu hafta, Amerika Birleşik Devletleri'nde açıklanacak kritik ekonomik veriler öncesi hisse senedi vadeli işlemleri düşüşe geçti. Öte yandan, teknoloji sektörünün öncülerinden Salesforce'un, rekor gelirler açıklaması bekleniyor. Bu arada, Tesla'nın CEO'su Elon Musk, şirketin merakla beklenen yeni Roadster modelinin üretim tasarımının tamamlandığını duyurdu. Türkiye'de ise ekonomiye olan güvenin düşüşe geçtiği gözlemleniyor.

 

ABD Piyasalarında Vadeli İşlemler Geriliyor
ABD piyasaları, Federal Rezerv'in faiz indirimi takvimine ışık tutabilecek önemli ekonomik veri setlerinin açıklanmasını beklerken, vadeli işlemlerde düşüş görüldü. Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endekslerindeki vadeli işlemler sırasıyla %0,2, %0,1 ve %0,3 oranında değer kaybetti.

 

Salesforce'un Finansal Raporu Mercek Altında Yazılım devi Salesforce'un dördüncü çeyrek raporu, şirketin artan yapay zeka yatırımlarının etkisini değerlendirecek. Ayrıca, indirimli perakende zinciri TJX Companies ve ilaç şirketi Viatris de finansal sonuçlarını açıklayacak.

 

Tesla'nın Yeni Roadster Modeli Yolda Elon Musk, Tesla'nın uzun süredir beklenen Roadster modelinin 2025 yılında müşterilere teslim edilmeye başlanacağını açıkladı. Yeni modelin, SpaceX ile iş birliği içinde geliştirildiği ve tasarım hedeflerinin radikal şekilde artırıldığı belirtildi.

 

Çin Emlak Sektöründeki Kriz Derinleşiyor Çin'in emlak sektöründe, Country Garden'ın tasfiye dilekçesiyle karşı karşıya kalması, sektördeki krizin derinleştiğine işaret ediyor. Bu gelişme, Hong Kong borsasında işlem gören emlak hisselerinde düşüşe neden oldu.

 

Petrol Fiyatlarında Gerileme Petrol fiyatları, ABD stoklarındaki artış ve İsrail ile Hamas arasındaki olası ateşkes haberleri sonrasında düşüş yaşadı. Brent ve WTI ham petrol fiyatları sırasıyla %0,5 ve %0,6 oranında değer kaybetti.

 

Türkiye'de Ekonomik Güven Düşüyor Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre, Türkiye'de ekonomik güven endeksi Şubat ayında azalarak 99 seviyesine geriledi. Bu durum, tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerindeki güven endekslerindeki değişikliklerle destekleniyor.

 

Post Views: 18499
Hacer Jafar

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *