Genel

Eğlence Endüstrisini Şekillendiren ve Kuşaklara İlham Veren Mickey Mouse’un 89 Yılı

Hacer Jafar 2 yıl önce 8509
İçindekiler

Eğlence Endüstrisini Şekillendiren ve Kuşaklara İlham Veren Mickey Mouse’un 89 Yılı

Mickey Mouse’un doğum günü 18 Kasım 1928 ve dünyanın en sevilen faresi bu yıl 89’uncu yaş gününü kutlamaya hazırlanıyor. Muhtemelen çocukluğunuzda en az bir kere onu gördünüz veya hatta onunla büyüdünüz.
Walt Disney’in yarattığı Mickey Mouse, 89 yıl önce sıfırdan yeni bir eğlence markasının ortaya çıkmasına neden oldu ve günümüze kadar bu marka bizlere ulaştı. Eğlence endüstrisini şekillendiren ve kuşaklara ilham veren bu büyülü iş modelinin nelere yol açtığına göz atın.
  • Niçin bir Walt Disney hissesi almak isteyesiniz?

Mickey Mouse Filmleri ve Televizyon

Sevimli, dost ve küçük fare Mickey Mouse, kendini ilk kez Disney filmlerinde gösterdi. Ancak son on yılda beyazperdeden sıyrılarak bir televizyon kişiliği haline geldi. 1980’lerden bu yana Mickey Mouse sadece birkaç sinema filmde rol aldı. Yakından bakarsanız, bu filmlerin dışında Lilo & Stitch, The Little Mermaid (Küçük Denizkızı) ve The Lion King (Aslan Kral) gibi gişe rekortmeni bazı Disney filmlerinde de Mickey Mouse’un arka plandaki gizli varlığını görebilirsiniz.

Mickey Mouse Kulübü

Mickey Mouse figürleri yıllarca televizyonda hayat buldu, ancak en ünlü programların bazıları yalnızca bir kulüp binasında gerçekleşti. The Mickey Mouse Club olarak isimlendirilen bu televizyon gösterilerinin ilki, 1955 senesinden 1958 senesine kadar sürdü. 1989’da tekrar başlayan ve 1995’e kadar süren bir sonraki The Mickey Mouse Club gösterileri, şu anda dünyanın en çok para kazanan müzisyen ve oyuncularından bazılarının kariyerlerine başlamalarını sağladı. Justin Timberlake, Christina Aguilera, Ryan Gosling ve Britney Spears gibi isimler bu yıldızlar arasında yer alıyor.

Mickey Mouse Ödülleri

Mickey Mouse filmleri ve gösterileri sadece izleyenler tarafından beğenilmedi, bu sevimli karakterin yer aldığı filmler eleştirmenlerden de bir hayli beğeni topladı. 1966’daki ölümünden önce Walt Disey, Mickey Mouse’un yaratılması için özel bir ödül de dahil olmak üzere toplam 25 adet Akademi Ödülü kazandı. Ödüllerin devamı Walt Disey’in 1968’deki ölümünden sonra da geldi; 26 Oscar heykelciği de bu tarihten sonra kazanıldı.

Mickey Mouse Şöhreti ve Walt Disney’in Serveti

CelebrityNetWorth sitesine göre, Mickey Mouse, yaratıcısı Walt Disney’e büyük bir şöhret ve 5 milyar dolar değerinde bir servet getirdi, ancak Mickey Mouse neredeyse şans eseri yaratıldı. 1923 yılında ağabeyi Roy ile Disney Bros. Studio’yu kurduktan sonra Walt Disney, Oswald the Lucky Rabbit (Şanslı Tavşan Oswald) adlı bir karakter yarattı ve stüdyo bu karaktere dayalı bir dizi oluşturmaya başladı. Sonraki yıllarda Walt Disney yanlışlıkla Oswald’ın dağıtım haklarını elinden kaybetmesine neden olan bir anlaşmaya imza attı. Daha sonra Walt Disney eşi sayesinde Mortimer Mouse çizgi karakterini geliştirmeye ikna oldu ve Mickey Mouse’u yaratarak adeta geri döndü. Ayrıca W. Dinsey, 1947 yılına kadar bu çizgi karakteri de seslendirdi.

Disney Tema Parkları, Stüdyolar ve Mağazalar

Mickey Mouse’un pek çok tema parkından biri olan Magic Kingdom, kapısını Ekim 1971’de Lake Buena Vista’da açtı. Dünyadaki en popüler tema parkı unvanını kazanan Walt Disney World, 2016 yılında yaklaşık 24 milyon ziyaretçiyi ağırladı. Amerika Kıtası ve farklı ülkelerde yer alan Disney’e ait ziyarete açık stüdyolar, tüketici ürünlerinin yer aldığı mağazalar ve tema parklar, her yıl şirketin gelirinin büyük bir kısmına önemli ölçüde katkı sağlamaya devam ediyor. Tema parklarda 10 yaş ve üstündeki ziyaretçiler için bir günlük bilet fiyatı yaklaşık 100 dolar civarında satılıyor.

Walt Disney Şirketinin Net Değeri: 178 Milyar Dolar

Mickey Mouse, bir çizgi karakter olmanın ötesinde, aynı zamanda eşi benzeri görülmemiş bir pazarlama ürünü. Forbes’a göre, Mayıs 2017 itibarıyla Walt Disney Co.’nun net değeri 178 milyar dolar. Walt Disney Company Kaliforniya’nın Burbank kentinde bulunan merkezinde yaklaşık 200 bin kişiyi istihdam ediyor. Şirketin medya, parklar ve tatil köyleri, stüdyoları ve tüketici ürünleri olmak üzere dört iş bölümü bulunuyor. Bob Iger şirketin şu anki başkanı ve CEO’su. Disney şirketi ABC Televizyon GrubuESPN Inc, dünya çapında yayın yapan onlarca TV kanalı, 52 tatil köyü, 12 tema parkı, Pixar, Lucasfilm ve Marvel da dahil olmak üzere dokuz farklı stüdyo ve pek çok alt kuruluşa sahip. 2017’de Disney, Forbes’un En Beğenilen Şirketler Listesi’nde 5’nci ve Dünyanın En Değerli Markaları listesinde 7’nci sırada yer aldı. Her şeyin bir çizgi karakterle başladığını düşündüğümüzde bu birçok açıdan son derece büyüleyici.
Post Views: 8509
Hacer Jafar

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *