1. Genel

Türkiye’nin en etkili influencer’ları!

İçindekiler

Türkiye’nin en etkili influencer’ları!

Ezberlerin hükümsüz olduğu pazarlama evrenine her geçen gün yeni oyuncular dahil oluyor. Ancak son dönemin en etkili oyuncuları şüphesiz ki influencer’lar… Oluşturdukları pazarın Türkiye’de 2021 yılında 50 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Peki, hızla büyüyen bu pazarın en etkili isimleri kimler? Hangi mecrada hangi influencer’lar öne çıkıyor? Marketing Türkiye için INFLOW Network’ün gerçekleştirdiği analizler, rakamlar üzerinden bu sorulara yanıt veriyor. Influencer pazarlamanın bugünün pazarlama evreninde sahip olduğu güç göz ardı edilemeyecek kadar büyük. 2021 yılı için tüm dünyada tahmin edilen influencer marketing pazar büyüklüğü 10 milyar dolara yaklaştı. Öte yandan toplam pazar büyüklüğü son 5 yılda her yıl çift haneli olarak büyüyor. Türkiye’de ise 2021 yılında pazarın 50 milyon dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Özellikle son 1 yılda, influencer marketing’e ayrılan bütçeler çok daha hızlı bir ivmeyle artıyor. Peki, Türkiye’nin en başarılı influencer’ları kimler? Hangi mecralarda hangi kriterler ön plana çıkıyor? Gelin önce INFLOW Network verileriyle Türkiye’nin en başarılı influencer’larına bir göz atalım ardından da GAIA Creative Group CEO’su ve INFLOW Network Kurucu Ortağı Afşın Avcı’nın yorumlarıyla iyi bir influencer-marka iş birliğinin olmazsa olmazlarını dinleyelim.

INFLOW Network Influencer Top 10 Listesi nasıl oluşturuldu?

INFLOW Netwok, ‘Influencer Top 10’ listesini hazırladığı analizlerde 4 ana kriterden faydalanıyor. Etkileşim kriteri altında yer alan “beğeni”, “yorum”, ve “video izlenme sayısı” ayrı ayrı puanlanıyor. Pozitif veya negatif yönde takipçi değişim ivmesinin ve içerik üretim sıklığının da hesaba katıldığı analizlerde son olarak takipçi kalitesini analiz eden algoritmalar sayesinde takipçilerin aktiflik ve gerçeklik durumu tespit ediliyor. Tüm bunların sonucunda ise belirlenen INFLOW Score ile Top 10 listesi oluşturuluyor.

Instagram’ın en başarılı “makro” ve “mega” influencer’ları!

Instagram evreninde öne çıkan isimlerin genel anlamda başarılı oldukları platformlara bakıldığında TikTok, Twitch ve YouTube’un ön plana çıktığını görüyoruz. TikToker’ların ve gamer kategorisindeki YouTuber ve Twitcher’ların Instagram’ı da kapsayan bu başarısı hitap ettikleri hedef kitlenin oldukça genç olmasından kaynaklanıyor. Bu bakış açısına göre takipçi kitlesi genç olan fenomenler daha güçlü yankı uyandırma ve erişilebilirlik etkileriyle avantajlı konumda. TikTok, Twitch ve YouTube gibi mecralarda düzenli ve yaratıcı paylaşımlar ön plana çıktığı için içerik üreticilerinin takipçileriyle kurduğu bağ ciddi bir önem taşıyor. Kurulan bu bağla içerik üreticisi hangi platformda yer alırsa alsın hedef kitlesi onu takip etmekten vazgeçmiyor, böylece bu isimler kitlelerini her platforma taşımış oluyor…

Instagram’ın en başarılı 10 makro influencer’ı

Türkiye’nin en etkili influencer’ları!

Instagram’ın en başarılı 10 mega influencer’ı

Türkiye’nin en etkili influencer’ları!

Youtube’da 1 Numara Damla Altun

Türkiye’nin en etkili influencer’ları!
YouTube özelindeki isimlere baktığımızda oldukça tanınmış simalarla karşılaşıyoruz. Platformun en etkikli influencer’ları genellikle “entertainment” ve “lifestyle” kategorilerinde içerik üretiyor. Uzun yıllardır YouTube’a emek veren ve düzenli paylaşımlarla hedef kitlelerini etkileşimde tutan bu isimler takipçileriyle de oldukça güçlü bir bağ kuruyor. Sosyal medyanın en uzun soluklu ve samimi içerik platformlarından biri olan YouTube’da içerik üreticileri gündelik hayatlarından, zevk aldıkları aktivitelerden, hobilerinden, deneyimledikleri ürünlerden ve başlarına gelen absürt maceralardan bahsediyor. Bunları bizzat takipçileriyle anbean paylaşan isimler bu yolla hedef kitleleriyle aralarında samimiyet ve güvene dayalı bir iletişim kuruyor. İçeriklerinde yarattıkları süreklilikle de bu iletişim güçleniyor.

Influencer pazarlamanın yükselen evreni TikTok!

Türkiye’nin en etkili influencer’ları!
TikTok’ta liste tamamen genç hedef kitleye hitap eden ve kendileri de oldukça genç olan isimlerden oluşuyor. Bu durum mecranın içerik üretim tarzının tamamen gençleri hedeflemesinden kaynaklanıyor. İçerik üreticilerine baktığımızda ise kitlelerini yönetim biçimleri ve yaratıcılıkları bakımından platformdaki etkinliklerinin ön plana çıktığı görülüyor. TikTok’un yaklaşımının içerik üreticilerini herhangi bir kıstasa bağlı tutmadan uygun içeriği özgürce üretmeleri için teşvik etmesi, seçili isimlerin platformda sıyrılmasında önemli bir rol oynuyor. Challenge ve dans kurgusu gibi akımlar ise bu isimlerin yükselmesine katkı sağlıyor. Bu trendlerle izlenme oranları diğer tüm platformları geride bırakıyor. İçerik üreticileri diğer mecra ve içerik üreticilerine ilham olarak benzer içerikleri diğer platformlara da taşıyor.

İşin özü marka ve ınfluencer uyumu

Türkiye’nin en etkili influencer’ları!
Afşın Avcı GAIA Creative Group CEO’su – INFLOW Network Kurucu Ortağı
✓ Influencer pazarlamada başlıca kurallardan biri doğru influencer’ı seçmek. Markalar, tarzına ve hedef kitlesine uygun isimlerle bir araya gelmeli. Bunun dışında doğru içerik üretimi de bir o kadar önemli. ✓ İşin özü en kritik nokta marka ve influencer uyumu. Marka ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmayan biriyle iş birliği uygun olmaz. Projenin amacına uygun isimlerle çalışmak da önemli. Bazı isimler satış rakamlarıyla, bazı isimler içerikleriyle ön plana çıkar. Influencer marketing bir iletişim işi olduğu için ikili ilişkileri kuvvetli isimlerle yüz yüze tanışarak ilerlenmeli. ✓ En büyük hatalardan biri sadece kişisel beğenilerle yapılan seçimler. Bu hatalar genelde bu konuda çalışan ajansların görüşleri değerlendirilmediği için yapılır. Bir diğer yanlış yaklaşım ise influencer marketing’i tek tipleştirmek. Her proje satış odaklı ilerlediğinde tüketici antipati duymaya başlar. ✓ Son dönemde bu trendlerin başında influencer olmak isteyenlerin profesyonel eğitim almalarını sağlayan “Influencer Marketing Akademileri” yer alıyor. Türkiye’de henüz çok yaygın olmasa da yeni başlamış bir trend. Influencer’lar kendilerine ekstra gelir modelleri oluşturabilmek adına sadık hedef kitlelerini baz alarak kendi ilgi alanlarını yansıtan özel mobil uygulamalar çıkarmaya da devam edecekler gibi görünüyor. ✓ Influencer marketing’de bir diğer önemli trend ise TikTok. Birkaç yıl önce hiç kimsenin ciddiye almadığı bir platform olan TikTok, bugünlerde markaların hedef iletişimleri için en çok tercih ettiği platformların başında geliyor. Bunun en önemli nedenleri mecranın seslendiği hedef kitleyi çok net ifade edebilmesi ve içerik üreticilerini olabildiğince özgür bırakarak içerik üretmeye teşvik etmesi.
9941