Genel

Youtube İçerik Hazırlama İpuçları

Gökşen Akyüz bir yıl önce 9614
İçindekiler
 • Youtube İçerik Hazırlama İpuçları
  • Hedef Kitle Belirleyin
  • Rakiplerinizi Analiz Edin
  • Güncelliğinizi Koruyun
  • Farklı İçerik Fikirlerine Hayır Demeyin
  • En Çok İzlenen Youtube Videolarına Odaklanın
  • Profesyonelliğinizi Koruyun
  • Videolarınıza Giriş Bölümü Ekleyin
  • İçeriklerinize Grafikler Ekleyin
  • Işık ve Sese Önem Verin
  • Shorts Özelliğini Kullanın

Youtube İçerik Hazırlama İpuçları

2005 yılında eski 3 Paypal çalışanı tarafından kurulan Youtube, dünyanın en çok kullanılan video paylaşım platformlarından birisidir. Hem bir sosyal medya platformu hem de Google’dan sonra ikinci en büyük arama motoru olan Youtube son dönemlerin en popüler platformlarından birisidir. Günümüzde birçok içerik üreticisi Youtube özelinde içerikler üreterek gelir elde etmeyi istemektedir. Youtube içerik üreticileri çoğu zaman farklı kişilerin ilgisini çekmek için ilginç içerik fikirlerine odaklanmayı istemektedir ve bu doğrultuda içerik üretici kişiler Youtube içerik stratejisi geliştirmeyi hedeflemektedir. Strateji ne kadar doğru bir şekilde geliştirilirse kişilerin başarılı olma ihtimali de o kadar artış göstermektedir. Youtube İçerik Hazırlama İpuçları adlı bu yazımızda hem içerik üretici kişiler hem de markalar için belirli ipuçlarından bahsedeceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve Youtube’da içerik üretirken bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Hedef Kitle Belirleyin

Her platformda olduğu gibi bir arama motoru ve sosyal medya platformu olarak Youtube’da da hedef kitle belirlemek oldukça önemlidir. Çünkü markalar ve içerik üreticilerin hepsi belirli bir hedef kitleye ulaşabilmek için içerik üretimi yapmaktadır. Bu nedenle de içerik stratejisi geliştirmeden ve youtube içerik hazırlama ipuçlarına yönelmeden önce kişi ve işletmelerin bir hedef kitle belirlemesi gerekir. Hedef kitle belirleme sürecinin ardından Youtube içerik üreticilerinin bu hedef kitle hakkında analizler yapması ve hedef kitlesinin ne tür içerikleri izlediğini tespit etmesi oldukça önemlidir. Hedef kitle analizi yapan içerik üreticiler hedef kitlelerini daha kolay bir şekilde tanımasını ve bu kitleye en uygun içerikleri üretmesini kolaylaştırmaktadır. Sizler de Youtube İçerik Hazırlama İpuçları arasında yer alan bu bilgiyi önemseyerek hareket edebilir ve böylece hedef kitlenize en uygun içerikleri üretebilirsiniz.

Rakiplerinizi Analiz Edin

Youtube’da içerik üreten kişi ve işletmelerin aynı hedef kitleye ulaşmak için içerik ürettiği herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle içerik üretimi yapmaya başlamadan önce markaların ve içerik üreticilerin aynı hedef kitleye ulaşmak istedikleri rakiplerini tespit etmesi gerekir. Rakiplerin bu kitleye ulaşmak için nasıl hareket ettiği, rakiplerin içerik başlıkları, açıklamaları, etiketleri, video kartları vb. birçok konu hakkında analiz yapılmalıdır. Bunun yanı sıra Youtube’da içerik üreten diğer markaların güçlü ve zayıf yönleri de belirlenmeli ve buna en uygun şekilde markalar stratejilerini geliştirmelidir.

Güncelliğinizi Koruyun

Her ne kadar Youtube içerik hazırlama sürecinde ilgi odağınız para kazanmak ya da markanızı tanıtmak olsa da bu platformda en önem vermeniz gereken şeylerin başında güncellik de yer almaktadır. Çünkü Youtube gibi oldukça dinamik bir platformda güncelliğini koruyan kişi ve işletmeler daha hızlı başarı elde edebilmektedir. Bu nedenle Youtube’da içerik üretimi yaparken o dönemin güncel konularını inceleyebilirsiniz. Güncel konulardan kendi kanalınızın akışına göre bir youtube içerik fikri yaratabilir ve böylece hedef kitlenizin ilgisini çeken içerikler üretebilirsiniz.

Farklı İçerik Fikirlerine Hayır Demeyin

Youtube içerik hazırlama sürecinde güncelliği korumak kadar kanalınızda yer alan videoları çeşitlendirmekte oldukça önemlidir. Çünkü bir Youtube kanalında ne kadar farklı türde içerik bulunursa kanalın hedef kitlesi o kadar hızlı gelişmektedir. Bu da aslına bakıldığında kanalınızın hızlı bir şekilde büyümesinde sizlere yardımcı olmaktadır. Bu nedenle Youtube içerik hazırlama sürecinde markaların farklı konuları takip etmesi ve hedef kitlelerine en uygun farklı içerik türlerine de kanallarında yer vermesi gerekmektedir. Böylece Youtube içerikleriniz daha kolay ilgi çekecek ve kanalınızın büyümesine yardımcı olacaktır.

En Çok İzlenen Youtube Videolarına Odaklanın

Youtube’da belirli hedef kitleler tarafından sürekli izlenen birtakım videolar bulunmaktadır. Örneğin: yeni anne olacak kişiler annelik ve bebek bakımı gibi alanlardaki videoları izlerken bir hobisi bulunan kişiler ise bu hobilerini geliştirmeye yönelik olan içerikleri izlemeye önem vermektedir. Bu nedenle hedef kitlenizin en çok izlediği içerikleri tespit etmeniz ve bu içeriklere uygun içerikler üretmeniz kanalınızın daha hızlı ve kolay bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır. Sizler de bu süreçte en çok izlenen youtube videolarına odaklanabilir ve bu video içerik türlerine yakın olan içerikleri üreterek Youtube’da daha fazla izlenebilirsiniz.

Profesyonelliğinizi Koruyun

Youtube içerik fikirlerini inceledikten ve youtube içerik stratejinizi geliştirdikten sonra önem vermeniz gereken bir diğer konu da profesyonelliktir. Genellikle Youtube’dan içerik izleyecek olan kişiler bir kanala abone olmak ve bu kanalın videolarını sürekli olarak takip etmek için karşılarında profesyonel bir duruş istemektedir. Bu yüzden profesyonel youtube videoları hazırlayan kişilerin içeriklerine olan ilgi her geçen gün artış göstermektedir. Bu nedenle Youtube’da ne kadar profesyonel bir duruş sergilerseniz bu kanalınızın abone sayısını o kadar artıracak ve hedef kitlenizi genişletmenize yardımcı olacaktır.

Videolarınıza Giriş Bölümü Ekleyin

Youtube’da içeriklerini geliştirmek isteyen kişilerin videolarına giriş bölümü eklemesi video ve kanal hakkında izleyicilere bilgi vermelerini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle Youtube’da izlenme sayısını artırmak ve hedef kitlesine daha iyi içerikler sunmak isteyen herkesin videolarına giriş bölümü eklemesi gerekir. Böylece videonuzu ilk kez izleyen kişiler videonun çarpıcı yerlerini görerek merak eder ve videonun ilgili bölümüne kadar izlemeye devam eder. Bu hem hedef kitlenizin kanalınıza olan bağlılığını artırır hem de ortalama izlenme sürenizin artmasını sağlar.

İçeriklerinize Grafikler Ekleyin

Youtube içerik hazırlama sürecinde videolarınıza ne kadar çok ilgi çekici öğe eklerseniz videolarınızın izlenme oranını o kadar hızlı artırırsınız. Bu nedenle video editi yaparken içeriklerinize grafikler ve semboller ekleyebilir ve böylece izleyicilerin videolara olan ilgisini artırabilirsiniz.

Işık ve Sese Önem Verin

Youtube içerik fikrini geliştirdikten ve videolarınızı çekmeye başladıktan sonra ışık ve sesin oldukça önemli olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Çünkü youtube içeriklerinde doğru açının yakalanması, ışık ve sesin ayarlanması videonuzun kalitesini ve profesyonelliğini artıran bir unsurdur. Bu da aslına bakıldığında hedef kitlenize cidden bu işe emek harcayan biri olduğunuzu ve profesyonel bir şekilde hareket ettiğinizi göstermektedir. Doğru ve ışık ve ses ayarı yapılan videoların izlenme süresi profesyonel çekilmeyen videolara oranla daha yüksektir. Bu nedenle youtube içeriklerinin izlenmesini isteyen ve abone sayısını artırmayı hedefleyen herkesin ışık ve sese önem vermesi ve profesyonel olduğunu hedef kitlesine göstermesi gerekir. Youtube İçerik Hazırlama Işık ve Ses

Shorts Özelliğini Kullanın

Youtube içerik hazırlama sürecinde kullanabileceğiniz yeni özelliklerden birisi de Youtube shorts özelliğidir. 1 dakikadan kısa olan videonuzun başlığına ya da açıklama bölümüne. #shorts etiketi yazdığınız takdirde videolarınız youtube shorts içerisinde daha fazla görünmektedir. Bu da aslına bakıldığında hedef kitlenize ulaşmanızı sağlamakta ve daha fazla görüntüleme almanıza olanak tanımaktadır. Bu nedenle Youtube içerik geliştiricilerinin yeni çıkan özellikler arasında yer alan Youtube shorts özelliğini kullanmaya önem vermesi gerekmektedir. Youtube İçerik Hazırlama Shorts  
Kaynak : https://www.ticimax.com/
Post Views: 9614
Gökşen Akyüz

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *