1. Genel

ABD’nin En Zengin 8 Siyahi Kadını

ABD’nin En Zengin 8 Siyahi Kadını

ABD’nin En Zengin 8 Siyahi Kadını

Afrika‘nın Sahraaltı‘ndan ABD‘ye köle olarak gönderilen ve uzun süre de köle olarak kullanılan insanların soyundan gelen Afroamerikanlar var. Onlar özgürlüklerine kavuştuktan sonra skalalarını artırarak dünyanın en zenginleri listelerinde yer etmeye başladılar. Günümüzde ırkçılık konusunda hala çok hassas olan ABD’de geçtiğimiz aylarda siyahi bir gencin polis kurşunu tarafından öldürülmesi sonucu çıkan protestolar bu hassasiyetin en büyük kanıtıdır. Yine de ABD’de yaşayan siyahilerin uzunca bir yoldan geçerek özgürlük savaşını kazandıklarını söyleyebiliriz. Neticede şu anda ABD Başkanı’nın siyahi bir Afroamerikan olması bu durum en belirgin göstergesi.
ABD’nin ırkçılık ve özgürlük hikayeleri için birçok şey yazabilirim fakat ben bu yaşananları geride bırakarak dünyada servetiyle söz sahibi olan, ABD’nin En Zengin 8 Siyahi Kadınını listelemek istedim.

1. Oprah Winfrey – Serveti: 3.0 Milyar Dolar

Oprah Winfrey - Fotoğraf: desmogblog.com

Oprah Winfrey – Fotoğraf: desmogblog.com

Oprah Winfrey, çok acılı bir geçmişe sahip. The Oprah Winfrey Show‘u sunmaya başladığı andan itibaren, samimiyeti, yardımseverliği ve zeki oluşuyla herkesin gölünde taht kurtu, hayatı da değişti. Çok sayıda Emmy ödülü kazandı. Forbes tarafından 20. yüzyılın en zengin siyahisi seçildi. Hatta Oprah’ın servetinin ciddiyetinin fark edilemismesi için şunu da eklemek isterim: NBA takımları arasında yer alan Los Angeles Clippers‘in sahibi Donald Sterling‘in bu yılın başlarında bir ses kaseti gündeme gelmişti. Sterling’in, bu ses kasetinde siyahilere karşı ırkçı söylemler yer alıyordu. Yaşanan bu gelişmeyle birlikte Donald Sterling NBA’den men edilmişti. Takımı Los Angeles Clippers’in satılacağı düşüncesiyle birçok isim takımı satın almak istemişti. O isimlerde biri de Oprah Winfrey’di! Yani demek istediğim, dünya üzerinde yaşayan sayılı kadınlar NBA’den spor takımı alabilecek düzeyde servet yapabilir. Eğer bu kadın bir de siyahiyse Oprah gibi eşsiz olur!
Oprah Winfrey hakkında yazılacak çok şey var, bir isim listesine göre çok fazla bile yazdığımı düşünüyorum ama siz Oprah’ı daha yakından tanımak istiyorsanız, Reyhan Cepik tarafından yazılan Tanrının Bir Lutfu: Oprah Winfrey adlı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

2. Beyonce Knowles – Serveti: 350 Milyon Dolar

Beyonce Knowles - Fotoğraf: miami.com

Beyonce Knowles – Fotoğraf: miami.com

Beyonce, ABD’li şarkıcı, söz yazarı ve oyuncudur. Bu kimliklerinin yanında hayırseverliğiyle ön plana çıkmatadır. 2008 yılında kendi gibi siyahi şarkıcı ve besteci Jay-Z ile evlenmiştir. Bilinen net serveti 350 milyon dolardır.

3. Alice Walker – Serveti: 300 Milyon Dolar

Alice Walker - Fotoğraf: theguardian.com

Alice Walker – Fotoğraf: theguardian.com

Yoksul bir aileden yetişen Alice Walker, ABD’li yazar, şair, yayımcı ve feminist kimlikleriyle tanınmaktadır. Serveti yaklaşık 350 milyon dolardır.

4. Jada Pinkett Smith – Serveti: 180 Milyon Dolar

Jada Pinkett Smith - Fotoğraf: eonline.com

Jada Pinkett Smith – Fotoğraf: eonline.com

Oyuncu Will Smith’in eşidir. Oyunculuğunun yanı sıra yazarlık, yönetmenlik ve yapımcılık kariyerleriyle de bilinmektedir. Serveti 180 milyon dolar.

5. Tyra Banks – Serveti: 90 Milyon Dolar

Tyra Banks - Fotoğraf: instyle.com

Tyra Banks – Fotoğraf: instyle.com

Time dergisi tarafından “Dünya’nın En Etkin 100 Kişisi” arasında gösterilen Tyra Banks, süpermodeldir. The Tyra Banks Show’u sunmuş ve Emmy ödülü almıştır. Ayrıca zamanında Victorias Secret için modellikte yapmıştır. Bilinen net serveti 90 milyon dolardır.

6. Serena Williams – Serveti: 85 Milyon Dolar

Serena Williams - Fotoğraf: tensportsclub.com

Serena Williams – Fotoğraf: tensportsclub.com

ABD’li profesyonel tenisçidir. Serveti 85 milyon dolardır. TEB BNP Paribas WTA Championships İstanbul Uluslararası Kadınlar Tenis Turnuvası için ülkemize gelen Serena, 2013 yılında bu turnuvada birinci olmuştur.

7. Venus Williams – Serveti: 65 Milyon Dolar

Venus Williams - Fotoğraf: ecorazzi.com

Venus Williams – Fotoğraf: ecorazzi.com

Serena Williams’ın kardeşi Venus Williams, profesyonel tenisçidir. Birçok ödülü bulunmaktadır ve serveti 65 milyon dolardır.

8. Mo’Nique – Serveti: 13 Milyon Dolar

Mo'Nique - Fotoğraf: rollingout.com

Mo’Nique – Fotoğraf: rollingout.com

ABD’li aktris ve komedyendir. Bilinen serveti 13 milyon dolardır.
9975