1. Ekonomi

Amazon'un Zoox Hamlesi: Gece Sürüşü ve Yüksek Hızlara Hazır Otonom Araç Yarışı

İçindekiler

Amazon'un Zoox Hamlesi: Gece Sürüşü ve Yüksek Hızlara Hazır Otonom Araç Yarışı

 

 

Amazon'un sürücüsüz araç girişimi Zoox, Kaliforniya ve Nevada'da test alanlarını genişleterek, hız limitlerini yükselterek ve gece sürüş testlerine başlayarak otonom araç sektöründe Waymo ile rekabet etmeye hazırlanıyor.

 

Bu yeni gelişmeler, Amazon tarafından dün duyuruldu ve Zoox'un kendine özgü tasarımı olan direksiyon, pedal veya vites gibi geleneksel manuel kontrollerden yoksun araçları için geçerli olacak.

 

Zoox'un Amazon bünyesinde faaliyet gösteren birimi, Seattle, Las Vegas, San Francisco ve Foster City'de Toyota'nın sürücüsüz Highlander modellerini de kullanıyor.

 

Bu adımlar, Alphabet'in Waymo'sunun Los Angeles'ta taksi hizmeti başlatma planlarını açıklaması ve San Francisco ile Phoenix'te Jaguar marka otonom araçlarıyla yolcu taşıması gibi gelişmelerin ışığında değerlendirildiğinde, Amazon'un otonom taşımacılık sektöründe iddialı bir konum elde etmeye çalıştığının göstergesi.

 

Zoox, saatte 35 milden 45 mile kadar hızlarda güvenli bir şekilde seyahat edebilecek şekilde tasarlanmış özel araçlarını test etmeyi planladığını belirtti. Ayrıca, Las Vegas'ta test edilebilecek alanın genişletilerek bir milden beş mile çıkarıldığı bildirildi.

 

Otonom araç sektöründe rekabet kızışırken, Zoox da dahil olmak üzere birçok şirket, teknolojinin insan hatasını ortadan kaldırarak daha güvenli ve güvenilir bir ulaşım alternatifi sunacağını iddia ediyor.

 

General Motors'un Cruise birimi ise, San Francisco'da yaşanan ve düzenleyiciler tarafından soruşturma altına alınan bir kaza nedeniyle testlerini geçici olarak durdurdu.

 

2020'de Amazon'un Zoox'u 1 milyar doların üzerinde bir bedelle satın alması, şirketin otonom araçlarını teslimat hizmetlerinde kullanabileceği ve bu sayede sürücü maliyetlerinden tasarruf edebileceği yönünde spekülasyonlara neden olmuştu. Zoox henüz robotaksi dışında başka planlar hakkında bir açıklama yapmadı.

 

16913