Ekonomi

Ark Invest'in Gözünden Yapay Zekâ: 28 Trilyon Dolarlık Dev Yatırım Fırsatları

Gökşen Akyüz bir ay önce 16763
İçindekiler

Ark Invest'in Gözünden Yapay Zekâ: 28 Trilyon Dolarlık Dev Yatırım Fırsatları

 

 

Yapay zekâ alanındaki büyüme ve potansiyel, Ark Invest analisti Tasha Keeney'i de heyecanlandıran bir konu. Keeney, yapay zekâ teknolojisinin piyasa değerinin mevcut 15-20 trilyon dolardan, bir on yıl içinde 220 trilyon dolara ulaşabileceğini öngörüyor. Ark Invest, bu alandaki yatırımlarını yenilikçi teknolojiler üzerine kurarak, Ark Autonomous Tech & Robotics ETF aracılığı ile otonom taşıtlar, dronlar, robotik, enerji depolama sistemleri, 3D baskı ve uzay keşfi gibi alanlara odaklanıyor.

  

Otonom Taşıtlar: 28 Trilyon Dolarlık Potansiyel Keeney, özellikle otonom araçlara büyük bir ilgi duyuyor. Bu alandaki gelişmelerin, önümüzdeki on yıl içinde kentsel alanlarda yaygınlaşarak, piyasa değerini 28 trilyon dolara çıkarabileceğine inanıyor. Cathie Wood'un da favorisi olan Tesla (TSLA), bu alanda öne çıkan bir oyuncu olarak Keeney'in dikkatini çekiyor. Tesla'nın kendi kendine sürüş teknolojisindeki ilerlemesi, şirketin en büyük değerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

 

Tesla'nın Çin gibi büyük elektrikli araç pazarlarında yaşadığı rekabet ve fiyat indirimleri, hisse değerinde son 12 ayda yaklaşık %1,8 düşüşe yol açmış olsa da, Ark Invest 200 dolarlık bir hedef fiyat belirlemiş durumda. Wall Street analistlerinin büyük bir bölümü TSLA hissesine temkinli yaklaşsa da, ortalama hedef fiyat 210,65 dolar seviyesinde.

 

Otonom Dronlar: Artan Popülerlik Keeney, otonom teknolojinin potansiyelinden yararlanmak için otomobil endüstrisi dışında insansız hava araçlarına da yatırım yapıyor. Keeney, küresel çatışmaların artmasıyla bu alanın popülerlik kazandığını belirtiyor ve Kratos Defense and Security Solutions (KTOS) ile AeroVironment (AVAV) şirketlerini öne çıkan yatırımlar arasında gösteriyor. Bu şirketler sırasıyla savunma teknolojileri ve gözetleme dronları üretiyorlar. Ayrıca, Walmart gibi büyük perakende zincirlerinin, Alphabet'in desteklediği Wing ve Zipline gibi dron teslimat şirketleriyle iş birliği yaparak tüketiciye teslimat hizmetleri sunduğunu ekliyor.

 

Post Views: 16763
Gökşen Akyüz

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *