1. Ekonomi

Bitcoin Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bitcoin Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bitcoin Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Son birkaç yıldır gündemi takip etmediğiniz sürece, finansal çevrelerde büyük yankı uyandıran kripto para birimi Bitcoin’i duymamış olamazsınız. Bu yeni teknoloji ve para birimi, bir gün dünyayı değiştirebilir. Üstelik parayı ele alma ve düşünme şeklimizi radikal bir şekilde değiştirmenin yanı sıra, Bitcoin alım satım yaparak kar elde etmek için harika bir fırsat da sunuyor. Bitcoin’in finansal imkânları konusunda çok fazla heyecanlanmadan önce, bunun neredeyse çok yeni bir teknoloji, sıra dışı bir varlık ve para birimi olduğunu (ki gerek bir varlık gerekse de bir para birimi olup olamayacağı konusunda hala eleştiriler var) bilmeniz gerekiyor. Bu yayında, oyuna yeni katılan herkesin bilmek isteyeceği bazı önemli ipuçlarına yer vereceğiz. Peki Bitcoin almadan önce nelere dikkat edilmeli? İşte Bitcoin almadan önce bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenler.

Araştırma Yapın

Bitcoin ve genel olarak kripto para birimleri, kafanızı karıştırabilir ve bu karmaşıklığı gidermek zor olabilir. Ne de olsa, bu yeni bir şey, atıfta bulunacak daha eski referans noktaları yok ve herhangi bir başka şeyin gelişimi olarak ortaya çıkmadı. İşte bu nedenle, para yatırmayı düşünmeden önce, Bitcoin’in ne olduğunu, nasıl kullanıldığını, beklentilerin neler olduğunu ve bu kripto para biriminin ardında yatan blockchain (blok zinciri) teknolojisini anladığınızdan emin olmalısınız. Bilmeniz gereken tüm bilgileri size verebilecek bloglar, videolar, podcastler ya da kitaplar var, bunlara ulaşmanız zor değil. Bitcoin.org, araştırmanızda ilk adımı atmak için yararlanabileceğiniz en iyi kaynaklardan biridir. Bitcoin’in nüanslarını beş yaşında bir çocuğa rahatça açıklayabilirseniz, daha fazla ilerlemek için hazır olacaksınız.

Suları Test Edin

İlk günlerde, güvenli bir şekilde hareket etmek önemlidir. Yatırım yapmak için büyük miktarda para ve zaman harcamak yerine, sadece suları biraz test etmeyi deneyebilirsiniz. İlk etapta, anadilinizde müşteri hizmetleri desteği alabileceğiniz yerel ve güvenli kripto para borsaları aracılığıyla Bitcoin almayı düşünün. Daha sonra eğer isterseniz, size daha büyük hareket alanları sağlayan küresel borsalara geçebilirsiniz. Daha fazlasını yapmadan önce suları test etmeniz, pratikle öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Strateji Geliştirin

Tüm yatırımlarda olduğu gibi, Bitcoin maceranız için de bir stratejiye sahip olmanız önemlidir. Bitcoin hakkında çok fazla tavsiye, eleştiri, söylenti ya da tahmin var, ama bunun nedeni belirsizliktir: zira kimse ne olacağını bilmiyor. Olabildiğince fazla bilgi topladıktan sonra, kendi stratejinizi geliştirmek bu nedenle en iyisidir. Hedefleriniz ve ne elde etmeye çalıştığınız hakkında düşünün. Stratejiniz oyundan kalmanıza ya da doğru zamanda çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Yatırımınızı Güvende Tutun

Bitcoin oldukça değerli ve bu da onu siber korsanların hedefi haline getirmeye yetiyor. Büyük güvenlik önemleri alan kripto para borsaları bile zaman zaman siber korsanlar tarafından alt edilebiliyor. Bu nedenle eğer yatırımınız sizin için önemliyse, güvenli ve en iyi bitcoin cüzdanları vasıtasıyla yatırımlarınızı güvende tutmayı düşünmelisiniz. Bitcoinlerinizi kripto para borsaları ya da çevirim içi cüzdanlarda tutmak yerine, daha güvenli olduğu bilinen donanım cüzdanlarda tutabilirsiniz.
10698