1. Finans

Bitcoin'in Gerileme Sebepleri Açıklandı

İçindekiler

Bitcoin'in Gerileme Sebepleri Açıklandı

 

 

Kripto para dünyasının lideri Bitcoin, son dönemdeki rekor seviyelerden sonra, perakende yatırımcıların artan ilgisi ve merkez bankalarının faiz oranlarını düşürme ihtimaline yönelik beklentilerle desteklenmişken, geçtiğimiz hafta yılın en düşük değerlerini gördü.

 

1,3 trilyon dolarlık devasa piyasa değeri ile kripto para piyasasının zirvesinde yer alan Bitcoin, geçtiğimiz 24 saat içinde yaklaşık %7 değer kaybıyla 68 bin dolar civarında işlem görmeye başladı. Bu düşüş, altcoinleri de olumsuz etkiledi ve özellikle ikinci en büyük kripto para birimi olan Ether, %4'ün üstünde bir değer kaybıyla 3,700 dolar civarlarında dolaşıyor.

 

Bitcoin'in son düşüşü, perakende yatırımcıların kazançlarını realize etmeleri ve Amerika Birleşik Devletleri'nde dün açıklanan, faiz indirimi beklentilerini azaltan enflasyon verilerinin etkisiyle ilişkilendiriliyor.

 

Salı günü açıklanan, beklentilerin biraz üzerinde bir enflasyon oranı (%3,2 TÜFE) sonrasında, üretici fiyat endeksi (ÜFE) de Şubat ayında aylık %0,6 ve yıllık %1,6 arttı. Bu artış, piyasa beklentilerinin (%0,3 aylık ve %1,2 yıllık artış) üzerinde gerçekleşti.

 

VDX borsasının araştırma müdürü Greta Yuan, güçlü enflasyon verilerinin faiz indirimi umutlarını soğuttuğunu ve altın fiyatlarının düşmesine yol açtığını belirtiyor. Yuan, Bitcoin fiyatlarındaki son artışın piyasanın doğru değerlemesi için fazla hızlı olduğunu ve bir düzeltmenin beklendiğini ifade ediyor.

 

Metalpha'nın kurucusu ve CEO'su Adrian Wang ise, önümüzdeki ay gerçekleşecek Bitcoin yarılanmasının piyasada oluşturduğu belirsizliklere dikkat çekiyor. Wang, Blackrock'ın Bitcoin ETF'i ile ilgili rekor işlem hacminin piyasada endişe yarattığını ve yatırımcıların Bitcoin'in değerinin çok hızlı artışından ve olası bir çöküşten endişe duyduğunu belirtiyor. Wang, fiyat düzeltmesinin, yarılanma etkinliğiyle ilgili belirsizlikleri de göz önünde bulundurarak, piyasanın Bitcoin beklentilerini yeniden ayarlamasının bir göstergesi olduğunu vurguluyor.

 

19097