1. Eğitim

Corona Virüs Sonrası Yurtdışı Eğitim Programları Nasıl Etkilendi?

İçindekiler

Corona Virüs Sonrası Yurtdışı Eğitim Programları Nasıl Etkilendi?

Corona Virüs Sonrası Yurtdışı Eğitim Programları Nasıl Etkilendi?
Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz. İlk ortaya çıkışında neredeyse hayatı durma noktasına getirse de, ülkemizde ve dünyada yeni normal hayata geçiş yapıldı. Virüsle mücadelemiz gün geçtikçe daha olumlu sonuçlara yol açıyor ve gün geçtikçe bu virüsle yaşamaya alışır hale geliyoruz. Ülkeler, virüs nedeniyle Dünya çapında ekonomik ve kültürel anlamda büyük zararlar gördü. Özellikle Türkiye’nin ve diğer çoğu ülkenin sınırlarını kapatması, seyahat yasakları ve alınan büyük önlemler sebebiyle birçok sektör gibi Yurtdışı Eğitim Sektörü de zor bir dönemden geçiyor. Bu dönemde birçok öğrenci yurtdışı eğitim hayallerini ertelemek zorunda kaldı. Bütün risklere rağmen hayallerinin peşinden giden öğrenciler de oldu. Hatta bu öğrenciler pandemi sürecini pozitife çevirerek daha çok eğitim alıp daha çok çalışma şansı elde ettiler. Peki corona virus nedeniyle yurtdışı eğitim firmaları ve eğitim programları ne durumda? Bu sene Work and Travel, Dil okulu ve Üniversite programlarında güncel durumlar ne? Bu dönemde yurtdışına giden öğrenciler oldu mu? 2021 için yurtdışı eğitim programları devam edecek mi? Sizler için bu soruları cevapladık, gelin birlikte okuyalım!

Coronavirus sonrası Work and Travel Programı.

Her sene binlerce öğrenci Türkiye’den yurtdışına eğitim, çalışma ve seyahat amaçlı gitmekte. Özellikle Work and Travel programı için Türkiye’nin her bir yanından binlerce öğrenci hayallerini gerçekleştirmek için Amerika’ya gidiyor. Bu sene Work and travel programına başvurusu olan birçok Üniversite öğrencisi, pandemi sebebiyle programlarını iptal etmek zorunda kaldı. Bu nedenle yurtdışı eğitim firmaları, Amerikadaki J1 Sponsorları, İşverenler ve özellikle gitmek isteyen öğrenciler fazlasıyla mağdur oldu. Yaklaşık binlerce öğrencinin Amerika hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olan yurtdışı eğitim firmaları ve sponsorlar, coronavirüs sebebiyle birçok öğrencinin programlarını iptal etmek zorunda kaldılar. Work and Travel programının bütün aşamalarını tamamlayıp, vizesini alan öğrencilerin birçoğu da sürecin belirsizliği nedeniyle gitmeye cesaret edemediler. Bu durumda bütün dünyada yaşanan belirsizlik ve kaos iki tarafa da maddi açıdan mağduriyet yaşattı. Öğrencilerin mağduriyetini giderebilmek için yurtdışı eğitim firmaları kendi sundukları sözleşmelere göre, ücret iadeleri yapmaya başladı. Bazı yurtdışı eğitim firmaları 2021 yılı için gitmek isteyen öğrencilere güzel indirimler sundu. Peki ‘’Coronavirus döneminde öğrencilerin hiçbiri mi work and travel gidemedi?’’ diye soracak olursanız; cevabımız, HAYIR!

2020 yılında Amerika Hayallerini gerçekleştiren Work and Travel öğrencileri!

Her şeye rağmen hayallerini ertelemek istemeyen, vizelerini konsolosluk kapanmadan almış, sıkı önlemlerini alarak korkusuz bir şekilde yurtdışına açılan 1000’e yakın öğrenciler de oldu.  YERO, StudyZONE, Westline, Campus, Success, Ozman ve United Towers gibi yurtdışı eğitim firmalarının desteği ile Work and Travel öğrencileri yaz aylarını Amerika’da çalışarak ve gezerek geçirdi, üstelik büyük olanaklarla! Normalde bu programa bu sene yaklaşık 8000+ kişi gidecekken, maalesef çok az sayıda öğrenci gidebildi. Giden öğrenciler bu kaostan karlı çıktı, coronavirüs çalışma şartlarını ve aldıkları ücretleri olumlu yönde etkiledi. Öğrenciler tüm kişisel önemlerini alarak, hem fazla çalışma saati aldılar, hem de fazla para kazandılar. 2020 yılında programa gitmek isteyen öğrenciler, program ücreti olarak yurtdışı eğitim firmalarına 2300-2700 dolar aralığında ödeme yaptılar. Bunun üzerine uçak, vize ve harçlık gibi masraflar da eklenince öğrenciler toplam 4000-5000 dolar aralığında bir harcama yaptılar. Bu sene yazını Amerika’da geçirme şansına sahip öğrenciler, bu ücretlerinin çok daha fazlasını kazanarak Amerika’yı gezme şansını da yakaladılar. İsteyen öğrenciler ikinci işlerde de çalışarak ve kurun artışıyla beraber, Türkiye’ye ekstra parayla dönmeye hazırlar. Durum böyle olunca Work and Travel programı, bir öğrenci için her açıdan çok avantajlı bir program. Böyle bir süreçte gitmek isteyen öğrencilere yardımcı olan firmaları ve giden tüm öğrencileri tebrik ediyoruz, sağ salim ülkemize dönmelerini diliyoruz.

Peki 2021 yılında Work and Travel programı olacak mı?

Akıllarda tek soru; ‘’ 2021 yılında Work and Travel programı olacak mı?’’ Başkan Trump’ın aldığı karar ile tüm çalışma ve kültürel değişim vizeleri şimdilik askıya alındı. Programın gidişatı 31 Aralık 2020 tarihine kadar herkes için risk taşımaktadır.  Ocak 2021’de Başkan Trump’tan çıkacak karara göre, her şey belli olacak. 2020 yılında gidemeyen bir çok öğrencinin 2021 yılına programlarını kaydırmaları nedeniyle, 2021 yılı için Work and Travel kontenjanı sınırlı sayıda olacaktır. Bu nedenle 2021 yazı programa katılmak isteyen öğrenciler, sınırlı sayıda kontenjanlardan yararlanmak için Temmuz ayından itibaren kayıtlarını yaptırmaya başladılar. Programın gidişatı ocak ayında netleşeceği için, Başkan Trump’ın kararı hem öğrenciler, hem Yurtdışı Eğitim Firmaları, hem ABD’deki işveren ve sponsorlar için kritik durumdadır. Hep beraber Ocak ayında alınacak kararları dört gözle bekliyoruz!

Yurtdışı Dil Okullarında son durumlar nedir?

İngilizce eğitimi için her yıl binlerce öğrenci yurtdışına gidiyor. Bunlar içinde en popülerleri İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, İrlanda ve Malta. Pandemi nedeniyle bir çok lokasyon sınırları hala kapalı olsa da, dil okulları pandemi nedeniyle öğrencilere hiç görülmeyen indirimler sağladı. Kaplan, ILAC, EC gibi önde gelen dil okulları öğrencilere %20, %40 hatta %60’a varan indirimler yaptı. Çoğu öğrenci bunlardan faydalanarak, böyle bir dönemi eğitimleri için fırsata çevirdiler. ‘’Peki öğrenciler vize alabiliyor mu? Sınırlar açıldı mı?’’  İngiltere, İrlanda, Amerika, Kanada ve Malta’ya şuan öğrenci vize başvuruları açık. Tabi bazı kıstaslar da bulunmakta; Bu süreçte ilk vize başvurularını açan ülke İngiltere oldu. Yurtdışı eğitim firmaları sayesinde şu an İngiltere’de eğitimlerine başlamış bir çok öğrenci bulunmakta. Herhangi bir kısıtlama olmamakla birlikte tabi ki bu dönemdeki başvuruların ayrıca dikkatli incelendiğini belirtmek isteriz. Amerika için kısıtlı sayıda randevularla F1 ( Öğrenci ) vizeleri için yüz yüze mülakatlarına Eylül ayı içerisinde başladı ve öğrenci kabulu yapmakta. İrlanda ve Malta için belirli şartlar bulunmakta; İrlanda vize başvurularını, İrlanda’da minimum 25 haftalık eğitim almak koşuluyla kabul ederken, Malta için bu süre minimum 13 haftalık eğitimlerdir. Kanada vize başvurularını pandemi nedeniyle online olarak almaktadır. Fakat bu dönemde vize süreçlerinin çok uzun sürdüğünü söylemek mümkün.

Yurtdışında Üniversite Eğitimleri

Avrupa’da Üniversite eğitimi alacak ve almak isteyen öğrenciler için süreç güzel ilerlemekte. Şu an Polonya, Çekya, Macaristan ve Ukrayna gibi lokasyonlarda eğitim alacak öğrenciler, çoktan vizelerini aldı ve üniversitelerine yerleştiler. Ülkeye girişlerde bazı koşulları bulunmakta. Öğrenciler gerekli koşulları yerine getirdiğinde hiçbir sıkıntı yaşamadan yeni normalde kariyer hedeflerine kolaylıkla ulaşabilirler. Avrupa’da üniversitelerine yerleşen öğrencilerin dersleri güz döneminde yüz yüze olacak fakat tüm üniversiteler herhangi bir durumda online sisteme geçmeye de hazırlıklılar.

İnanıyoruz ki 2021 daha güzel olacak…

Edumag ailesi olarak, yaşadığımız onca kötü günden sonra iyi şeylerin de olduğunu görmek bizi çok mutlu ediyor. Umarız ki hayallerini ertelemek zorunda kalan tüm öğrenciler, 2021 yılında gerçekleştirir. Rahatça, korkusuzca ve en önemlisi sağlıkla tekrardan tüm dünyayı gezip, görebileceğimiz günler çok yakında. Öğrencilerin yurtdışında yaşadığı yeni maceraları okumak için şimdiden sabırsızlanıyoruz. Unutmayalım ki; önlemlerimizi hiç bırakmadan, 2021’e sağlıkla ve güzel umutlarla girmek hepimizin elinde!
10850