1. Finans

Döviz Piyasalarında Dalgalı Seyir: Faiz Kararlarının Etkileri

İçindekiler

Döviz Piyasalarında Dalgalı Seyir: Faiz Kararlarının Etkileri

 

 

📉 Faiz Artışının Ardından Dövizde Yaşanan Hareketlilik
Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz oranlarında gerçekleştirdiği artış, döviz kurlarında önemli dalgalanmalara sebep oldu. Bu hamle, döviz kurlarında hızlı bir düşüşe yol açarken, yeni haftanın ilk iş gününde ise bu durum tersine döndü ve kurlar yükselişe geçti. Küresel çapta bakıldığında, dolar endeksi ise nispeten yatay bir seyir izlemeye devam ediyor.

 

🌐 Döviz Kurlarındaki Güncel Durum
Son olarak, dolar serbest piyasada 32,0254 lira seviyesinden kapanış yaparken, yeni haftaya 32,0740 lira seviyesinden başladı ve gün içerisinde %0,39'luk bir artışla 32,1508 lira seviyesinden işlem gördü. Euro da benzer bir toparlanma göstererek, %0,51 artışla 34,8209 lira seviyesine yükseldi.

 

📊 Küresel Piyasalarda Dolar Endeksi ve Merkez Bankalarının Rolü
Küresel piyasalardaki dolar endeksi, farklı merkez bankalarının politikalarından etkilenmeye devam ediyor. Geçen hafta %1 değer kazanan dolar endeksi, özellikle ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere diğer önemli merkez bankalarının açıklamalarıyla 104,334 seviyesinde işlem gördü. Fed'in faiz indirimlerine yönelik olumlu tavrı, İsviçre Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve Avrupa Merkez Bankası'nın gevşeme politikasına hazırlanması gibi gelişmeler, doların pozisyonunu güçlendiriyor.

 

🔍 Piyasa Analistlerinin Yorumları ve Beklentileri
Marvin Loh, Boston merkezli State Street'in kıdemli küresel makro stratejisti, merkez bankalarının son dönemdeki faiz politikalarıyla doların daha güçlü bir konuma geldiğini belirtiyor. Loh, özellikle İsviçre Merkez Bankası'nın adımları ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) beklenenden daha erken faiz indirimine yeşil ışık yakması gibi faktörlerin doları desteklediğini vurguluyor.

 

18018