1. Magazin

En Çok Kullanılan 40 Beden Dili ve Anlamları [Kadınlar ve Erkekler için Vücut Dili]

İçindekiler

En Çok Kullanılan 40 Beden Dili ve Anlamları [Kadınlar ve Erkekler için Vücut Dili]

Beden dili hareketleri, aynı anda hem silah hem de savunmasızlık olabilir. Çünkü hareketler, düşünceleri ele verir. Bunu lehe ya da aleyhe çevirmek için bilinmesi gerekenlerse aşağıda;
Beden dili hareketleri olmaksızın, iletişimi sadece sözler ile sınırlı tutmak çoğu kişinin düştüğü bir hatadır. Çünkü sözel olmayan iletişimi hiçe saymak iletişimin eksik kalmasına neden olur. Hatta beden dili hareketleri, çoğu zaman konuştuklarımızdan daha fazla etki yaratır. İşin özü jest-mimik, ses tonu, tınısı, yüksekliği veya alçaklığı gibi unsurlar doğru iletişim için kritik öneme sahiptir. İşte bu nedenle doğru kullanmak ve anlamak, hem niyetin belli edilmesi hem de anlaşılması için gereklidir. Aşağıdaki maddeler de kadınların ve erkeklerin sıklıkla kullandığı vücut dili hareketlerini anlamanıza yardım edecektir.

Kadınlar Tarafından En Çok Kullanılan 20 Beden Dili

Kadınlar Tarafından En Çok Kullanılan 20 Beden DiliBu konunun özellikle erkekleri ilgilendirdiğini düşünüyorum. Kadınları tanımak istiyorsanız, sözlerden ziyade vücut diline bakmalısınız. Çünkü kadınlar her şeyi apaçık dile getirmezler. İncinmekten korkarlar veya ilk adımı sizin atmanızı beklerler. Tabi aksi de mümkündür. Ne istediğini bilen, aradığını bulduğuna inanan güçlü kadınlar doğrudan konuşmayı tercih ederler. Zaten bu durum güçlü kadınların özellikleri arasında öne çıkar. Son olarak; aşağıdaki hareketleri yorumlarken karşınızdaki kadını doğru gözlemlemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

1) Kadınların Göz Bebeklerinin Büyümesi

Bir kadının gözünün içine bakarak, sizden hoşlanıp hoşlanmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Eğer ki göz bebeklerinin içi büyüyor ve ışığı fark ediyorsanız; bu sizden hoşlandığı anlamına gelir. Sözlerimizi bir şekilde seçerek konuşabiliriz. Fakat gözlerimizi kontrol etmemiz gerçekten zordur. Bu nedenle sözsüz iletişimde gözler önemli! Kadınların beden dili konusunda kendilerini ele verdikleri ilk nokta da gözlerdir. Fakat bu ortama, ışığa bağlı olarak değişebilir. Çünkü karanlık ve loş ortamda göz bebeklerimiz istemsiz olarak büyür. Bu yüzden ışıktan emin olmanız gerekir. Göz kontağı kurmak, vücut dilinde önemlidir. Eğer karşınızdaki kadın sizinle göz kontağı kuruyor ve gözlerini kaçırmıyorsa, buradan size karşı olumsuz bir his beslemediğini anlayabilirsiniz.

2) Kadınların Selamlaşma Tokalaşma Merasimi

Biliyorsunuz ki selamlaşmanın binbir çeşit yolu vardır. Sadece merhaba diyerek, eli belirsiz bir şekilde sıkarak yahut tutulan eli bırakmak istemeyerek… Tokalaşma şekilleri de duyguları ele veren ikinci önemli konu. Karşınızdaki kişi siz elinizi çekene kadar bırakmıyorsa sevinebilirsiniz. Ancak tamam diyebilmek için iletişimde önemli olan diğer unsurları da önemsemeniz gerekir.

3) Kadınların Parmaklarının Duruşu

Kadınların en güçlü silahlarından birisi de parmaklarıdır. Çünkü narin ellerindeki bu parmak uzantıları, doğru şekilde kullanıldığında, kolayca istenen etki bırakılabilir. Parmakların duruşu da tamamen size karşı duygularımızı gösteriyor. Çünkü biliyorsunuz ki ellerimizi, kollarımızı hareket ettirmeden duramayız. Hareket ettirmiyorsak bir sorun var demektir. Parmaklarımızı saçlarımıza götürüyorsak bundan iyi anlam çıkartabilirsiniz. Çünkü bunun anlamı karşımızdaki erkeğin ilgisini çekmek istememizdir. Hızlı veya gergin bir şekilde parmaklarını saçları arasında dolaştırıyorsa da karşınızdaki kişi utangaç olabilir.

4) Kadınların Ellerinin Duruşu

Çoğu kadın sıkıldığında, utandığında veya kızdığında ellerine bakar. Tabii ki bu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Karşınızdaki kişi utangaç ise ilgisi ilk olarak elleri üzerine yoğunlaşır. Çünkü yüzünüze bakmakta güçlük çeker. Bu nedenle de gözleri ellerine gider. Tabii karşınızdaki utangaç olmayabilir. Sizin yaptığınız bir davranışa veya günlük yaşadığı bir olaya sinirlenmiş olabilir. Bu durumda kadınlar masanın üzerinde elleriyle ritim tutarlar. Kadının elleri çenesindeyse ve düşünceli bir şekilde hayallere dalıyorsa bilin ki ilgisi sizin üzerinizde değildir. Bu sırada genellikle düşünülen husus, karşımdaki kişi beni hak ediyor mu tarzında sorulardır.

5) Kadınların Dudaklarının ve Ağzının Duruşu

Karşınızdaki kadın dudaklarını ısırıyor veya ıslatıyorsa bu erkekler için iyiye işarettir. Çünkü dudaklar istemsiz bir şekilde kendini ele verir ve kadınların hoşlanma hareketleri sıralamasında zirvede yer alır. Kadının hislerini anlamak istiyorsanız dudaklarına bakabilirsiniz. Tabii ki burada abartıya kaçmamanız gerekiyor. Bu durum aksi anlaşılmalara sebep olabilir. En çok kullanılan beden dili hareketlerinden olan ağız hareketleri ise kadının karşısındaki kişiyi beğenip beğenmediğini, isteyip istemediğini anlamanızı sağlar. Özellikle kadın ruj sürüyormuş gibi işaret parmağını dudağında gezdiriyorsa ilişki konusunda bocalıyordur. Ağzını sıkı sıkı kapatıyorsa, dişlerini dahi göstermiyorsa hislerini gizlemeye çalışıyordur. Aksine ağzı açıksa sizden hoşlanıyordur. Hatta ağzı açık bir şekilde alt dudağını ısırıyorsa, kafasından acaba beni beğendi mi, tarzında sorular dolaşıyordur.

6) Kadınların Ayaklarının Duruşu

Karşınızdaki kadının ayakları ve oturuş pozisyonu size doğru dönükse buradan kadının size ilgi duyduğunu anlayabilirsiniz. Aksine size doğru dönük değilse, hoşlanmadığını anlayabilirsiniz. Burada büyük pay size düşüyor. Kadının ilgisini çekmeyi başarabilirseniz, yönünü size döndürebilirsiniz. Düşüncelerinin değişmesini sağlayabilirsiniz.

7) Kadınların Elini Çeneye Koyması

Kadınların flört hareketleri ve anlamları üzerine bilmeniz gereken en önemli noktalardan birisi, çeneye dokunuş şeklidir. Eğer bir kadın elini çenesinin altına koymuş düşünceli gözlerle size bakıyorsa, daha sizin için karar vermemiş demektir. Bu gibi durumda asılında kadın beni ikna et, sana inanıyım mesajı veriyordur. Tabii ki anlayabilene. Bu durumu doğru bir şekilde kullanmalısınız.

8) Kadınların Öne Doğru Eğilmesi

Kadın size karşı boş olmadığını öne doğru eğilerek anlamanızı sağlar. Aksine tavır takınıyor, arkasına yaslanıyorsa da aranıza mesafe koyduğunu anlayabilirsiniz.

9) Kadınların Yüz Hareketleri ve Bakışları

Her kadın sevdiği adama daha başka bakar. Tabii önemli olan bunu anlayabilmek. Bunu anlayabilirseniz, karşınızdaki kişinin sizinle ilgilenip ilgilenmediğini kolaylıkla çözebilirsiniz. Eğer ki kadın, çenesini kenetlemiş ve çene altına (gıdık kısmı) koymuş size bakıyor ise sizden ilgi bekliyordur. “Yüzüme bak, güzel miyim, bana bir şeyler de” gibi içten içe kendiyle konuşuyordur. Kısacası bu duruş, karşısındaki tarafından beğenilmek için sergilenmiş bir harekettir.

10) Kadınların Erkeği Taklit Etme Halleri

Her hareketinizi taklit ediyorsa bilin ki sizi ya çok seviyor ya da ailesinden biri gibi görüyordur. Ama daha çok birinci seçenek ağır basacak diye düşünüyorum. Saçınızı kaşırken, kadının da saçını kaşıması, bacak bacak üstüne attığınız aynı şekilde kadın da oturuş pozisyonunu sizinki gibi değiştirdi bunların hepsi yansıma hareketleridir. Ve sizi kendine yakın gördüğünün göstergesidir. Uzmanlar bunu mimetizim olarak adlandırırlar. Farkında olmadan kadının veya erkeğin sizi taklit etmesi, size güveniyor anlamına gelir.

11) Kadınların Saçlarının Duruşu

Saçlara göre de beden dili olur mu demeyin. Çünkü saçlar, aşkın beden dili olarak görülür ve birçok bilgi verir. Kadın, elleriyle saçlarıyla oynuyorsa bu iyiye işarettir. Kadın saçlarını kulağının veya kafasının arkasına almışsa güzelliğini göstermek istiyordur. Saçından bir tutam yüzüne bırakmışsa kendine seksilik katmak istiyordur. Saçını topuz yapıyorsa da durum biraz daha erotikleşmektedir. Ortadan ayrılmış saçlar ise beğenilmek isteyen fakat kendine güvenmeyen kadınları işaret eder.

12) Kadın Bacaklarının Duruşu

Bacakların duruşu özellikle kadının etek giydiği zamanlarda belli olur. Çünkü bacaklarının aldığı şekil, o kadının cinselliğe ve toplumun tabularına karşı tutumunu ortaya koyar. Kadınların flört hareketleri ve anlamları konusunda bacaklar önemli mesajlar taşır. Örneğin; kadın, bir bacağını altına almış diğerini rahat bir şekilde uzatmış oturuyorsa bu kendine güveni olduğunu gösterir. Ve bilirsiniz ki erkekler kendine güvenen kadınlardan hoşlanır. Aynı şekilde bacak bacak üstüne atması da kadının rahat olduğunu gösterir. Eğer ki bu tarz otururken bacaklarını paralel bir şekilde size sergiliyorsa bu da bir davettir.

13) Kadınların Kollarının Duruşu

Kadınların hoşlanma belirtileri konusunda kollar da büyük bir mesaj taşır. Kadının kollarının duruşu da size karşı nasıl bir tavır takındığını anlamanızı sağlar. Eğer ki bir kadın kollarını bağlamış ve geriye yaslanmışsa bu size kızdığının işaretidir. Bu duruma kadını yumuşatmanız gerekir. Ya da olay mahallinden uzaklaşmayı düşünmelisiniz. Kadının sinirinin geçtiğine emin olduğunda ufak bir hediyeyle kalbini alabilirsiniz.

14) Kadınların Temas Hali

Kadın sizinle konuşurken sürekli olarak size dokunmak için fırsat kolluyorsa, bilin ki sizden hoşlanıyordur. Yeşil ışık yakmıştır ama siz anlamıyorsunuzdur. Duygusal bir beklenti içinde olan kadınlar karşısındaki erkeği etkilemek için temas halinde olmak isterler. Bacağınıza veya herhangi bir yerinize çaktırmadan dokunurlar.

15) Kadınların Yalan Söylediği Durumlardaki Hali

Kadınlar sevdikleri erkeklere dürüst olmayı isteseler de bazı durumda beyaz yalanlara başvurabilirler. Eğer ki normalden daha farklı bilinçsizce hareket ediyorlarsa yalan söylüyorlardır. Konuşurken burnu ile oynuyor veya ağzını kapatıyorsa, saçı-başıyla oynuyorsa bilin ki size yalan söylüyordur söyleyecektir. Kısacası kadın yüzüne, başına elini ne kadar çok götürüyorsa yalan söyleme ihtimali yüksek. Çünkü dikkat ettiyseniz yalan söyleyen kişiler ellerini daha çok kullanır.

16) Kadının Başını Sola Doğru Yatırması

Başını sola doğru yatırarak sizi izleyen bir kadın, aslına bakarsanız ne konuştuğunuzu dinliyordur ne de anlattıklarınızdan bir haberdir. Çünkü dalıp gitmiştir. İstediğiniz kadar anlatır, o çoktan sizi dinliyormuş gibi yapıp hayal alemine dalmıştır bile. Tabii bu arada başını sola doğru yatırıp sizin gözlerinizin içine bakması gerekiyor. Bu ayrıntıyı atlamamak gerek.

17) Kadının Ensesini Okşaması

Kadın eğer ki size bakarak kendi ensesini okşuyor veya ön kolu ile oynuyorsa yaşadığınızın resmidir. Çünkü bu gibi durumda kadın karşı taraftaki kişinin onu okşadığını hayal eder. Bu hareket bilinçaltı bir tavırdır ve kadınların hoşlanma belirtileri arasında yer alır. Psikologların çoğu da bunu doğrulamıştır. Kısacası size benimle ilgilen mesajı veriyordur.

18) Kadınların Kollarını Göğüs Bölgesinde Birleştirmesi

Kolları göğüs bölgesinde birleştirmiş bir kadın, karşısındaki kişiyi dinliyormuş havası verse de aslına bakarsanız rahat olmadığı anlamına gelir. Bu gibi durumlarda vücut savunmaya geçerek, kapanma hareketi yapar. Yani aranıza bir bariyer koyar. Aynı şekilde önüne kahve fincanını, meyve tabağını vs. eşyaları koyuyorsa da savunmada olduğunu bilmelisiniz. Aksine önünüzdeki yığınları bir kenara itiyor ve ellerinize bakıyorsa bu iyiye işarettir.

19) Kadınların Gülümseme Hali

Kadınlar için gülümsemek güçlü bir silahtır. Kızdıklarında, öfkelendiklerinde dahi kadınlar kendini güçlü göstermek için gülerler. Ama işin içine sevgi girdiğinde bu pek böyle değildir. İstemsiz bir şekilde kadın etrafa mutluluk saçar. Özellikle aşık ve aşkı yaşayan kadın bu şekilde olur. Güç gösterisi için gülümseme ile bu durumu kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

20) Kadınların Vedalaşma Hali

Eğer bir kadın vedalaşırken ellerini boynunuza kenetlemiş ve sarılma sürecini uzun tutuyorsa bilin ki o kişinin sizde gözü vardır. Yanağınızdan dahi öpüyor olsanız bile kadın bu tarz bir eğilim içinde ise sizi apaçık sevdiğini belli ediyordur. Size sarıldığında hem bırakmak istemiyor hem de kalbinin atışını size hissettirmek için iyice size sokuluyorsa da kadının sizden hoşlandığını anlayabilirsiniz.

Erkekler Tarafından En Çok Kullanılan 20 Beden Dili

Erkekler, kadınlar gibi beden veya vücut dilini kullanmayı fazla önemsemezler. Daha doğrusu, kadınlar istediklerini direkt söylemek yerine dolaylı yollardan erkeklere mesaj verirler. Erkekler ise tam aksine istedikleri şeyi doğrudan dile getirirler. Bu nedenle genellikle erkeklerin beden dili hareketlerini gözlemlemeden ne demek istediklerini anlayabilirsiniz. Ancak yine de bilinçsiz de olsa dikkat edilmesi gereken bazı hareketler bulunmaktadır. İşte o hareketler;

1) Erkeklerin Kaşlarını Yukarı Kaldırması ve Gülümsemesi

Karşısındaki kadından hoşlandığını gösteren en büyük hareket kaşlarıdır. Eğer ki erkek sizi gördüğünde şaşırıp bir yandan da gülümsüyorsa, bu size ilgi duyduğunu gösterir. Bu hareketin karşılığında sizin de aynı şekilde davranmanız gerekiyor. Sadece 1, 2 saniye sürecek bu hareket, erkeğin size karşı bir adım atmasını sağlayabilir. Unutmayın, erkeklerin beden dili konusunda en güçlü silahlarından biri kaşlarıdır.

2) Erkeklerin Gözlerinin Odak Noktası

Sadece tek bir noktaya odaklanarak, karşınızdaki kişinin sizden hoşlanıp hoşlanmadığını öğrenemezsiniz. Veya size ne söylemek istediğini doğru anlayamazsınız. Yine de gözler beden dilinin en önemli unsurudur. Özellikle aşık olan erkeğin beden dili gözlerinden apaçık bellidir. Gözlerini sizden alamaması ya da çok uzun süre gözlerinize bakamaması, sizden hoşlandığını gösterebilir.

3) Erkeklerin Ayaklarının ve Diğer Uzuvlarının Yönleri

Aynı ortamda bulunduğunuzda erkeklerin hareketlerini gözlemlemelisiniz. Eğer ki bir erkek sürekli olarak sizin bulunduğun yöne doğru kendini döndürüyorsa veya aynı ortamda olmaya özen gösteriyorsa, bu sizden hoşlandığını gösterir. Davranışları size daha yakınsa ve karşılıklı konuşurken ayaklarının yönü size dönükse size karşı boş değildir.

4) Erkeklerin Kravat, Gömlek ve Pantolon Düzeltme

Erkek karşı cinse ilgi ve saygı duyuyor ise en tipik haliyle üstünü başını düzeltir. Buradaki mesaj sana iyi görünmek istiyorumdur. Saçlar için de aynı konu geçerlidir. Yanınızda çoraplarını yukarı doğru çekmesi de sizinle ilgilendiğini göstermektedir. En güzel haliyle görünmek istedikleri için çoraplarını da düzeltirler. Ayrıca beyaz çorap giyen erkeklerin bunu daha sık yaptığı söylenebilir.

5) Erkeklerin Dik Duruş Sergilemeleri

Erkeklerin bayanları etkilemek için kullandıkları en büyük silah, dik duruştur. Çünkü kadınlar dik duran ve özgüvenli görünen erkeklerden hoşlanır. Erkekler dik duruş sergilerken kasları gerginleştiği için size daha da yakınlaşmaya başlayabilir. Ya da gözlerini sizin üzerinizde dolaştırabilir. Beden dili uzmanlarına göre bu pozisyon “görsel seyahat” olarak tanımlanır. Bu bakışlar aslına bakarsanız, sizi yanımda görmek istiyorum, partnerim olur musun tarzındadır.

6) Erkeklerin Bacaklarının Ayrık Duruşu

Erkekler sahip olduğu güçlü yanlarını ancak bu şekilde sergilediklerini düşünürler. Çoğu kadına göre itici gelen duruş, yukarıda dediğim gibi erkekler için bir güven halidir. Bunu yaparken aynı zamanda ellerini bellerine veya vücudundaki en güvendikleri yere koymaktan da çekinmezler. Burada aslına bakarsanız hem kendilerine hem de bedenlerine güvendikleri mesajını verirler. Bunlar bazen bilinçli bazen de bilinçsiz yapılan hareketlerdir.

7) Erkeklerin Sakallarıyla Oynamaları

İşte erkek flört hareketleri listesinde ilk sıralarda yer alan konulardan birisi daha! Düşünen pozu sergileyen erkeklerin sakalları, kadınların saçları gibidir. Nasıl ki karşımızdaki kişiye kur yapmak için saçımızlar oynuyorsak, erkeklerin silahı da sakallarıdır. Bazı erkekler kadınları etkilemek için ya da onların kendileriyle ilgilenmesi için sakallarıyla oynarken bazıları ise kısık bakışlarla bakarak ilgi ister. Karşınızdaki kişiyi tanıyorsanız bunun ayrımını kolaylıkla yapabilirsiniz.

8) Erkeklerin Bacak Hareketleri

Erkekler bacakları genelde ayrık bir şekilde otursalar da üst üste de atabilirler. Burada size karşı ilgi besleyip beslemediğini anlamanız için üst bacağının yönüne dikkat etmelisiniz. Eğer ki bacağının ve ayağının yönü size dönük ise size karşı boş olmadığını anlayabilirsiniz.

9) Erkeklerin Göz Bebeklerinin Büyümesi

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerinde göz bebeklerinin büyümesi karşısındaki kadına ilgi duyduğu anlamına gelir. Fakat burada önemli olan normalden daha fazla göz kırpıyor olmasıdır. Bu yüzden erkeğin diğer etrafındaki kişilerle konuşuyorken, gözlerini çok kırpıyor mu gibi ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. Karşınızdaki erkek ne kadar cool olursa olsun, gözleri ile her şey apaçık ortaya koyacaktır. En önemli ayrıntı gözleri gözlerinizde olmasa dahi yüzünü başka yöne çevirmezler.

10) Erkeklerin Ceketinin Düğmeleri ile Oynaması

Erkekler genellikle karşı tarafın ilgisini çekmek için bu yola başvurur. Ceketinin düğmeleri ile oynayarak ilgi çekmeye çalışırlar. Bilinçaltına inecek olursak, elbiselerini çıkartmak istedikleri söylenebilir. Çünkü düğmelerle oynadıktan kısa bir süre sonra ya ceketini çıkartacaktır ya da önünü açacaktır. Soğuk kış günlerinde eğer ki üşüyorsanız ve siz söylemediğiniz halde üzerindekini çıkartıp size veriyorsa bu iyiye işarettir. Çünkü hiçbir erkek sevdiği kadının üzerinde başka birisinin kazağı, ceketi olsun istemez. Bu yüzden de ilk kendisi davranır.

11) Yüzüne Dokunması

Karşınızdaki erkek yanınızda olduğu süre içinde sık sık yüzüne dokunuyorsa, size ilgi duyuyor demektir. Kulaklarına ya da saçlarına dokunması, yanağına ellemesi gibi hareketler yanınızda olmaktan heyecan duyduğuna işaret etmektedir.

12) Bardağıyla Oynaması Sıkıldığını Göstermez

Buluştuğunuz ya da aynı ortamdayken konuştuğunuz bir erkeğin bardağıyla oynaması da iyiye işaret etmektedir. Bir tek bardak da değil. Uzmanlara göre bir erkeğin yanınızdayken telefon, anahtarlık gibi objelerle uğraşması onun sizden hoşlandığının sinyallerini vermektedir.

13) Erkeğin Mesajı Temaslarda Gizli

Dokunmak, kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de olumlu duygulara işaret eder. Karşınızdaki erkek size dokunmak için fırsat kolluyorsa, bilin ki sizden hoşlanıyordur. Bu nedenle bir erkeğin kolunuza, bacağınıza, omzunuza dokunmasına karşı gözünüzü açık tutmalısınız. Tabi her temasın da bir hoşlanma belirtisi olduğu yanılgısına düşmeyin.

14) Savunmasız Anını Yakalayın

Kollarını göğüs hizasında kavuşturması, erkeğin savunmasız kaldığını gösterebilir. Yani ona teklif etmek ya da onaylatmak istediğiniz bir şey varsa böyle anlarda harekete geçebilirsiniz.

15) Avuç İçlerine ve Bileklerinin Yönüne Dikkat

Bir erkeğin size ilgi duyduğunu gösteren işaretlerden bir tanesi de avuç içlerinin ve bileklerinin yönü. Dolayısıyla hoşlandığınız erkeğin avuç içleri ile bileklerinin yönünün size dönük olmasından mutluluk duyabilirsiniz.

16) Burnuna Dokunmasına Dikkat

Kadınlarda da geçerli olan bu kurala göre erkeğin burnuna dokunması yalan habercisi. Çünkü kişi gerçeği söylemekte zorlandığında kan basınçları yükselir ve kılcal damarla uygulanan baskıyla burunları kaşınır. Dolayısıyla erkek sizinle konuşurken burnuna dokunma ya da kaşıma hareketleri yapıyorsa, bu yalan söylediğini düşündürebilir.

17) Kontrolsüz Davranışlar

Normalde gayet cool olan biri yanınızdayken çocuklar gibi şen oluyor ya da sakarlıklar yapıyorsa, sevinebilirsiniz. Çünkü erkekler, aşık olduklarında normal hallerine göre çok daha hareketli olurlar. Ellerini kollarını nereye koyacaklarını bilemeyip, kontrolsüz tavırlar sergileyebilirler.

18) Nefesine Dikkat

Bir erkeğin sizden hoşlandığını gösteren başka bir işaret de dudakları ve nefesi. Çünkü heyecanlandığında burnundan aldığı nefes yetersiz gelmeye başlar ve dudakları hafifçe aralanır. Aynı zamanda burun deliklerinde de büyüme olabilir.

19) Kemerine Dokunması ve Bacaklarını Açarak Oturması

Bir erkeğin kemerine dokunması, bilinçaltında cinsellik yattığının göstergesi olabilir. Kemere dokunmanın yanı sıra bacaklarını açarak oturması da aynı niyete işaret etmektedir. Bununla birlikte bazı uzmanlar tarafından güç gösterisi olarak yorumlanmaktadır.

20) Ciddiyet

Bir kadına ilgi duymak bazılarında çocuksu davranışlara yol açsa da bazılarında erkeği ciddiyete yönlendirir. Çünkü karşısında hoşlandığı, doğal olarak da ilgilendiği ve saygı duyduğu biri vardır. Onu ciddiyetle dinlemek ve fikirlerine önem verdiğini göstermek yapabileceği en mantıklı şeydir. Dolayısıyla diğerlerine karşı çok da ciddi görünmeyen ama siz ağzınızı açtığınızda pür dikkat kesilen erkeğin hareketlerine daha fazla dikkat edebilirsiniz. SONUÇ OLARAK; beden dili hareketleri ile karşı cinsin size ne demek istediğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bunun için uzman olmanıza gerek yoktur. Ama iyi bir gözlem gücüne ihtiyacınız vardır. Sadece size karşı değil, diğer kişilere de nasıl davrandığına bakmalısınız. Böylece daha doğru kararlar alabilirsiniz. Sözsüz iletişim ile karşınızdakinin bilinçaltını okuyarak, ona karşı nasıl bir tavır takınmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Beden Dili ve Hareketlerinin İletişime Etkisi Nedir?

Beden Dili ve Hareketlerinin İletişime Etkisi Nedir?Aslına bakarsanız karşımızdaki kişi konuşurken, onu tam anlamıyla dinlemek yerine ona karşı vereceğimiz cevabı düşünürüz. Bu yüzden de tam mesajı alamadığımız için iletişim konusunda sıkıntıya düşeriz. Bu nedenle sözlü iletişimin yanı sıra sözel olmayan iletişime de önem vermemiz gerekir. Böylece beden diline bakarak, karşınızdaki kişi ile sağlıklı iletişim kurabiliriz. Neticede kişinin beden dili ile anlatmak istedikleri, konuşarak anlattıklarından çok daha farklı olabilir. Yani size dile dökemediği şeyleri beden dili hareketleri ile anlatıyor olabilir. Mesela hoşlanan ya da aşık olan kişinin beden dili nasıldır bilirseniz siz de ona göre karşılık verebilirsiniz. Aynı şekilde karşınızdaki kişi size öfkeli mi ya da söylediklerinizi anladı mı, size karşı konuşurken dürüst mü oluyor yoksa yalan mı söylüyor gibi soruların cevaplarını da verebilirsiniz. Hiç konuşmayan, sır küpü olan kişiyi beden dili ve vücut hareketlerine bakarak yorumlamanız da pekala mümkündür.
9522