1. Finans

Enflasyon Verileri ve Yapay Zeka Atılımları Piyasalarda Dalgalar Yaratıyor

Enflasyon Verileri ve Yapay Zeka Atılımları Piyasalarda Dalgalar Yaratıyor

Enflasyon Verileri ve Yapay Zeka Atılımları Piyasalarda Dalgalar Yaratıyor

 

 

Makroekonomik gelişmelerin borsalardaki yükselişi durdurması sonucu dün, piyasalar negatif bir gün geçirdi.

 

Dünkü kapanış itibariyle; Nasdaq %0,30, S&P 500 %0,29 ve Dow Jones %0,35 değer kaybetti.

 

✍️ Analiz: Piyasadaki bu eğilim, beklentilerin üzerinde gelen ÜFE verileri ve piyasa değeri yüksek hisselerdeki düşük performans sonucunda oluştu. ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu, ÜFE'nin Şubat ayında aylık %0,6 artışla, %0,3'lük beklentinin üzerine çıktığını bildirdi. Yıllık ÜFE artışı ise %1,6 ile tahminlerin %1,2 üzerinde gerçekleşti. ABD'deki perakende satışlar da %0,8'lik beklentinin altında, %0,6 artışla 700,7 milyar dolara ulaştı.

 

iREIT'ten Leo Nelissen, piyasaların yıl başında altı faiz indirimi ve yumuşak bir iniş öngördüğünü belirterek, şimdi ise TÜFE artışının düşmeyip, beklenenden yüksek seyrettiğini ve ham petrol fiyatlarının yükseldiğini vurguluyor. Yapay zeka hisselerinin son dönem rallisinden sonra piyasanın yeni liderler aradığını belirten Nelissen, kendi ilgisinin değer hisselerinde olduğunu söylüyor.

 

🏃 Piyasayı Hareket Ettirenler:

  1. Şubat ayı ÜFE verileri sonrası satış baskısı
  2. Yüksek enflasyon karşısında ABD Hazine tahvili getirilerinin yükselmesi

 

⭐ Güçlü ve Zayıf Sektörler:
Güçlü: Enerji, İletişim
Zayıf: Emlak, Kamu Hizmetleri, Sağlık, Finans, Tüketici Ürünleri, Ham Madde

 

👀 Piyasa Öncesi Gündem: Enflasyon verileri, Dow Jones'un üç günlük kazanç serisini sonlandırdı. Ancak bu hafta boyunca %0,47 artışla, diğer endekslerin üzerinde bir performans sergiledi. Morgan Stanley ise yapay zeka alanında önemli bir adım atarak, şirket genelinde yapay zeka uygulamalarını koordine edecek bir yönetici atadı. Bu hamle, Wall Street'in yapay zeka konusunda dikkatli ve ciddi adımlar attığını gösteriyor.

 

16917