1. Eğitim

Erasmus Yapılabilecek 15 Muhteşem Şehir

İçindekiler

Erasmus Yapılabilecek 15 Muhteşem Şehir

Erasmus Yapılabilecek 15 Muhteşem Şehir
Erasmus yıllardır binlerce öğrencinin hayatını değiştirmeye devam ediyor. Bu devasa öğrenci değişim programının öğrencilere kattığı sayısız avantajları var. ”Peki ama en güzel Erasmus şehirleri hangileridir? Neresi avantajlıdır? Tercih döneminde çok kararsız kaldım, acaba nereyi seçsem ki?” gibi sorularınız varsa bu galeri tam size göre. Heee şayet ben yapmam zaten Erasmus diye düşünüyorsanız yine de yazımıza bir göz gezdirin. Bu muhteşem şehirlerde eğitim alma imkanını ters tepmeyin derim.

15. Porto, Portekiz

15. Porto, Portekiz Spor kulübünden dolayı çoğumuzun bildiği ama şehir olarak pek tanımadığımız bir yer Porto. ”Aman canım orada da Erasmus yapılır mı” demeden önce biraz araştırın. Misafirperver yapısı ve ucuz olması şehrin en büyük artıları. Bir de bu artılara şehrin eşsiz tarihi yapısı eklenince huzurlu bir Erasmus macerasına merhaba diyelim.

14. Atina, Yunanistan

14. Atina, Yunanistan Yunanistan’da Erasmus olur mu diye düşünmeyin özellikle turizm alanında dünyaya kafa tutan okulları mevcut. Ülke gelişmiş Avrupa ülkelerinin yanında size çok daha samimi gelecektir. Üniversitelerde ise dil sorununuz olacağını sanmam. Şayet okullarda herkes iyi İngilizce biliyor. Ortak kültürümüz olduğundan adaptasyonunuz da çok rahat olacaktır Atina’ya. Huzur dolu bir şehir hem gezin eğlenin hem de farklı deneyimlerle Erasmus’un tadını çıkartın.

13. Viyana, Avusturya

13. Viyana, Avusturya Avrupa’nın turizm merkezlerinden biri Viyana. Ama sadece turizm konusunda değil eğitim ve sosyal hayat konusunda da çok güzel bir şehir. Viyana’nın en büyük tarihi eseri Schönbrunn Sarayı’nın mükemmelliğini görüp, hem eğlenip hem de Erasmus’un tadını çıkarmak için son derece uygun bir şehir.

12. Vilnius, Litvanya

12. Vilnius, Litvanya Konum olarak insanı korkutan bir şehir Vilnius. Evet haklısınız çok soğuk, insan donar burada ama soğuk iklim sevenlerin gözdesi bir yer. Bununla da kalmayıp Estonya, Rusya, Belarus, Polonya, İsveç ve Finlandiya’ya olan yakınlığı sayesinde Erasmus deneyiminizi kültür turuna çevirebilirsiniz, hem de küçük kaçamaklarla.

11. Lisbon, Portekiz

11. Lisbon, Portekiz Portekiz genel olarak Erasmus için tercih edilen bir ülke. E ülkenin başkenti Lisbon da bu çekiciliğin en önemli parçası. Özellikle Lisbon Üniversitesi’nin çok iyi bir eğitimi olduğu bilinmekte. E tabi onun yanında Avrupa’dasınız hem muhteşem eğitim alacaksınız hem de muhteşem geziler yapabileceksiniz.

10. Sevilla, İspanya

10. Sevilla, İspanya Sevilla şehri İspanya’da Endülüs özerk bölgesinin merkezi ve en büyük şehridir. Büyük dediğime bakmayın Avrupa’nın büyük metropollerinin yanında ufak bir şehir aslında. Sevilla aslında kültür, sanat ve ekonomi merkezidir. Dünyaca ünlü flamenko dansının merkezi konumundaki bu şehirde Erasmus deneyiminiz boyunca çok eğleneceksiniz.

9. Münih, Almanya

9. Münih, Almanya Özellikle mühendislik öğrencisiyseniz ve Münih’e gitme şansınız varsa kesinlikle kaçırmayın. Eğitimde bir dünya devi olan Almanya, Münih’i ayriyeten bir mühendislik alanında uzman yetiştirme şehri yapmış. Şehir tam Avrupa’nın büyük şehirlerinden olma özelliği taşıyor, ucuz diyemem ama çok da uçuk fiyatlarla karşılaşmanız zor.

8. Madrid, İspanya

8. Madrid, İspanya Madrid, İspanya’nın başkenti: hem tarihi hem kültürel hem ekonomi anlamında muhteşem bir şehir. Başkent olmasına rağmen ucuz sayılabilecek bir şehir. Özellikle muhteşem metro ağı ve ucuz ulaşım seçeneği şehri daha da çekici hale getiriyor. Yapılabilecek binlerce etkinliği ve muhteşem tarihi eserleriyle gözde Erasmus mekânlarından biri: Madrid.

7. Londra, İngiltere

7. Londra, İngiltere Eğitim konusunda dünyanın en iyi okullarını barındıran bir şehir Londra. Evet haklısınız hayat pahalılığı çok yüksek ama hem kültürü hem yaşam kalitesi hem de eğitim kalitesi düşünülünce Erasmus için Londra muhteşem bir seçenek oluyor.

6. Barselona, İspanya

6. Barselona, İspanya Barselona sadece Erasmus için değil yurtdışında eğitimin her türlüsü veya çalışma için çok tercih edilen bir şehir. Avrupa’nın iç karartan mevsim koşullarından hiç etkilenmediği aşikar. Hem tatil havasında bir şehirde yaşayıp hem de dünyaca ünlü muhteşem okullarda ders alma imkanı sunan bir yer Barselona.

5. Roma, İtalya

5. Roma, İtalya Hem tatilcilerin hem de güzel bir eğitim almak isteyenlerin sentezi Roma, insan ilk gittiğinde kendini tatile gitmiş sansa da dersler ona gerçeği hatırlatıyor. Ama Avrupa’nın en eski eserlerinin bulunduğu topraklardasın gezip dolaşmayacak mısın? Tabii ki dolaşacaksın. İşin dengesini kurduktan sonra seni çok mutlu edecek bir şehir Roma ve Erasmus.

4. Liverpool, İngiltere

4. Liverpool, İngiltere Hem Erasmus hem de dil okulu için insanların tercih ettiği yerlerin başında şüphesiz Liverpool gelir. Hem Londra’ya göre daha ucuz olması hem eğitim kalitesi hem de şehrin yaşanabilirlik açısından muhteşem bir yer olması Liverpool’a bir sürü avantaj kazandırıyor.

3. Budapeşte, Macaristan

3. Budapeşte, Macaristan Avrupa’daki çoğu şehre göre ucuzluğuyla dikkat çeken Budapeşte’de eğitim son derece kaliteli. Erasmus öğrencilerinin gözdesi üniversiteleri barındırırken hem ucuz konaklama ve yaşam masrafı hem kültürel ve tarihi özellikleri hem de festivalleriyle ilgi çekiyor. Şahsen benim Budapeşte denilince aklıma ilk gelen etkinlik ”Sziget Festivali”. Her sene gerçekleşen festival hem şehri daha iyi tanımayı etkinliğe doymayı sağlıyor. Budapeşte’de Erasmus bambaşka!

2. Prag, Çek Cumhuriyeti

2. Prag, Çek Cumhuriyeti Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ve en gelişmiş şehri olan Prag, diğer Avrupa şehirlerine göre uygun fiyatları ve hareketli gece hayatıyla ön plana çıkıyor. Diğer bir yandan Avrupa’nın en gözde kültürel şehirlerine de ulaşımı ucuz ve hızlı oluyor; Viyana veya Budapeşte gibi çevresinde gezilebilecek çok güzel şehirler bulunuyor.

1. Berlin, Almanya

1. Berlin, Almanya Bir yanda soğuk mevsim öteki tarafta sıcak mevsim. Bu iki hava durumunu aynı gün defalarca yaşayabileceğiniz bir yer Berlin. Şehirde hem çok fazla üniversite var hem de hepsi dünyanın en iyileri arasında. Almanya’nın başkenti olmasından bürokrasinin de merkezi konumunda. Onun dışında kültür, sanat ve bilimsel faaliyetleri de çok fazla. Şehirde her gün farklı bir etkinlik yapmak isteseniz bile aylarca yapabileceğiniz derecede çeşitlilik var. Çok fazla Erasmus öğrencisi olduğunu fark edince Berlin’de hiç de yalnızlık çekmeyeceğinizi göreceksiniz.
9703