1. Genel

FETÖ'den İzmir'de 650 kişi tutuklandı - İzmir haberleri

FETÖ'den İzmir'de 650 kişi tutuklandı - İzmir haberleri

İzmir ve ilçelerinde 15 Temmuz darbe girişiminde örgüt üyesi oldukları iddiasıyla 2 bin 500 kişi hakkında adliyelerde işlem yapıldığı, şimdiye kadar 650 kişinin tutuklandığı açıklandı. İzmir'deki FETÖ soruşturması ile ilgili tüm detayları haberimizden görebilirsiniz.

İzmir ve ilçelerinde 15 Temmuz darbe girişiminde örgüt üyesi oldukları iddiasıyla 2 bin 500 kişi hakkında adliyelerde işlem yapıldığı, şimdiye kadar 650 kişinin tutuklandığı açıklandı.

 

Darbe girişimi sırasında İstanbul ve Ankara'dan sonra en fazla olayların yaşandığı il olan İzmir oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Marmaris'te bulunduğu otelde rehin almak için planların İzmir'de yapıldığı ortaya çıktı. Bu girişimin ardından İzmir ve ilçelerinde bugüne kadar Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) ardından başlatılan soruşturma kapsamında aralarında üst düzey asker, emniyet, adliye ve işadamlarının da bulunduğu çok sayıda kişi hakkında işlem yapıldı.

 

Bu soruşturmalar sonucunda tutuklananlar arasında bulunan asker, adli personel, üst düzey şirket yöneticisi ve kamu görevlilerinden bazıları şunlar:

 

Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, Ege Ordu Komutan Yardımcısı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız, 57'nci Topçu Tugayı Komutanı Tuğgeneral Mehmet Nuri Başol, 2'nci Ana Jet Üs Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ramazan Elmas, Albay Ramazan Gencer, Albay Oksal Çelik, Albay Alican Özcan, Albay Yener Karaduman, 2. Komando Tugay Kurmay Başkanı Kurmay Yarbay Bülent Eryılmaz, Yarbay Faik Baran, Kurmay Pilot Binbaşı Fatih Sarıçay, Yüzbaşı Kadir Silay, Çiğli 2. Ana Jet Üs Kurmay Başkanı Albay Ramazan Elmas, Sahil Güvenlik Ege Bölge Deniz Komutanı Kurmay Albay Murat Yılmazarslan, Güney Deniz Saha Harekat Başkanı Kurmay Albay Malik Karahan, 2. Komando Tugayı Kurmay Başkanı Yarbay Bülent Eryılmaz, albay Ramazan Gençer, Albay Ali Can Özcan, Albay İlsev Hazır, Yarbay Akif Açıkgöz, Yarbay Arif Özsoy, Yarbay Faik Baran, Binbaşı Orhan Demir, Yüzbaşı Kadir Silay, Üsteğmen Yasin Yılmaz, Teğmen Süleyman Kayıbaşı, Astsubay Emre Karayer, Petkim Petrokimya Holding A.Ş.'nin (PETKİM) eski Genel Müdürü Sadettin Atak, SOCAR Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Azerbaycan uyruklu İlgaz Mehmetoğlu, Kurumsal İletişim Müdürü Memduh Taşlıcalı, İnsan Kaynakları Müdürü Azerbaycan uyruklu Rakif Farajov, Satın Alma Yöneticisi Selim Bal, Satış Yöneticisi İbrahim Aydın, himmetleri topladığı öne sürülen 'PETKİM'in imamı' Yasin Atak, ES İnşaat ortağı Şenol Demirbaş, 2015 genel seçimlerinde AK Parti'den milletvekili aday adayı olan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi eski Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Kurucu Dekanı Prof.Dr. Tancan Uysal, biyoloji Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Sütçü, Dermatoloji Bölümü Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şerafettin Karaca, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç.Dr. Salih Yılmaz ile 'İKÇÜ'nün imamı' olduğu iddia edilen Adem Fidan ile 'Gizli Bilgi ve Belge' davasına bakan eski 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı hakim Atilla Rahman.

 

19737