1. Genel

Geleceğin Meslekleri: En İyi ve En Çok Kazandıran 40 Meslek

Geleceğin Meslekleri: En İyi ve En Çok Kazandıran 40 Meslek

Geleceğin Meslekleri: En İyi ve En Çok Kazandıran 40 Meslek

Uzay turizmi, robot işçiler, sesli asistanlar, otonom araçlar ve benzeri gelişmeler, geleceğin mesleklerini değiştirirken aşağıdaki liste değişimi yansıtıyor.
Geleceğin Meslekleri: En İyi ve En Çok Kazandıran 40 Meslek
Yaşam her yönüyle değişirken meslekler de bu inanılmaz süreçten nasibini alıyor. Mevcut gelişmeler ve hayatımızın bir parçası olan inovasyon birçok işi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakırken bazıları da otomasyonun iş yaratacağını söylüyor. Örneğin Oxford Economics tarafından yapılan bir araştırma robotların 2030’a kadar 20 milyon işin yerine geçeceğini öne sürdü. Bazı kurum ya da kuruluşlar ise teknolojinin yok edeceğinden daha fazla iş yaratacağını savundu. Hal böyleyken geleceğin meslekleri konusunda bir karmaşa yaşanıyor. İşte bu nedenle sizlere netlik kazandırabilecek bir liste hazırladık. Dilerseniz, 40 meslekten oluşan listemize hemen geçelim.

1)3D Üretim Mühendisi

3D Üretim Mühendisi3 boyutlu yazıcı teknolojileri, son dönemin dikkat çekici teknolojilerinden bir tanesi. Gıda, sağlık, tekstil ve daha birçok alanda önemli inovasyonlar vaat eden mesleğin, gelecekte üretimi kişiselleştirebilir hale getirebileceği düşünülüyor.

2)Genetik Çeşitlilik Memuru

Genetik Çeşitlilik MemuruBu iş kolu ise firmanın çalışanlarının çeşitliliğinden sorumlu olacak. Personelin farklı kökenlerden ve sosyal çevrelerden gelmesinin yanı sıra genetik açıdan iyileştirilmiş ve iyileştirilmemiş kişilerin bir karışımı olmasına dikkat edecek.

3)Robot Mühendisleri

Robot MühendisleriEndüstriyelden hizmete, ilaçtan askeriye varana kadar günümüzde pek çok alanda robotların yardımına başvuruluyor. Gelinen durum, bir yandan milyonlarca işi tehdit altına sokarken diğer yandan sayısız yeni iş imkanı yaratıyor. Gelecekte en çok değer kazanacak ve aranacak mesleklerden bir tanesi de haliyle robot mühendisleri ya da teknisyenleri olarak ortaya çıkıyor. Robot teknolojisi alanındaki kalifiye personel eksikliği daha şimdiden hissediliyor. RoboThespian ile ünlenen şirketin kurucusu da 2019’da yaptığı bir açıklamada insansı robot fabrikasına çalışan bulamamaktan yakınmıştı.

4)Aktüerlik

AktüerlikKariyer.net aktüeri; bir olayın ihtimalini ya da mali sonuçlarını değerlendirmek için istatistiksel teknikleri ve matematiksel becerileri kullanan kişiye verilen mesleki unvan olarak tanımlıyor. Daha basit olarak ise aktüerlerin yalnızca bugünün değil yarının finansal belirsizliklerini de değerlendirdikleri söylenebilir. Firmaların geleceğe yönelik projeksiyon ve stratejik karar konularındaki odağı artarken ihtiyacın da doğru orantıyla artacağı düşünülüyor.

5)Biyoteknolog

BiyoteknologMilyarder yatırımcı Jim Mellon gibi uzmanlar, yükseliş konusunda biyoteknoloji alanına dikkat çekerken biyoteknologlar da daha çok aranacak meslek sahipleri arasında yer alıyor. Biyolojinin alt dallarından olan biyoteknoloji uzmanlığı, hem kamu hem de özel sektörde parlayacak alanlardan biri olarak görülüyor.

6)Beyaz Şapkalı Hacker

Beyaz Şapkalı HackerSiber saldırılar günümüzde hem şirketler hem de devletler için büyük bir problem. Gelinen durum etik hackerlar için ihtiyacı yaratıyor. Bu kişilerin görev tanımı güvenlik açıklarını saptamak ve önlem almak olarak tanımlanırken internette bu konuda pek çok online kurs bulunuyor. Ülkemizde de geçerli bir meslek haline geldiğiyse TBMM’nin beyaz şapkalı hackerlara kadroda yer açmasından anlaşılıyor.

7)İklim Kontrolü Mühendisi

İklim Kontrolü Mühendisiİklim krizi bugünün en tartışmalı konular arasında ve hükümetler bu konuda bir şeyler yapmaları için giderek daha fazla çağrı alıyor. 2020 Davos Zirvesi’ne de damgasını vuran iklim değişikliği, gelinen endişe verici nokta ile yakın geleceğin temel sorunlarından biri olmaya ilerliyor. Haliyle iklim mühendisleri de sorun üzerinde çalışacak uzmanlar olarak öne çıkıyor.

8)Nanoteknoloji Mühendisi

Nanoteknoloji MühendisiSıklıkla duyduğumuz nanoteknoloji mühendisleri basitçe, maddenin en küçük yapı taşına kadar inip bunlar arasında çalışan bilim insanları olarak tanımlanıyor. Zaman içinde nanoteknolojinin insanlığa birçok katkı yapması bekleniyor.

9)Kişisel Veri Simsarı

Kişisel Veri SimsarıVeri gizliliği ve güvenliği; Facebook’un Cambridge Analytica skandalının ardından tüm dünyanın odak noktası haline geldi. Artan endişeler bu alanda pek çok yenilik yapılmasını sağladı. Avrupa Birliği’nin GDPR’si bunlardan biriyken daha birçok ülkenin adım atması bekleniyor. İnsanların üreteceği kişisel verilerden para kazanmalarını sağlayacak simsarların da önümüzdeki yıllarda yükselecek mesleklerden olacağı tahmin ediliyor.

10)Blockchain Uzmanları

Blockchain UzmanlarıBlockchain denildiğinde akla ilk gelen bitcoin olsa da blok zinciri çok daha geniş bir alanda kullanılıyor. Milyarder yatırımcıların yanı sıra dev ekonomiler de bu teknolojiye sıcak ve iyimser yaklaşıyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping blockchain teknolojisini kucaklayan liderlerden sadece bir tanesi! NASA ve çok sayıda şirket de kadrolarına blok zinciri teknolojileri konusunda uzman kişileri katmaya çalışıyor.

11)Endüstriyel Tasarım Mühendisi

Endüstriyel Tasarım MühendisiSanat ve mühendisliği birleştiren endüstriyel tasarımcılar; mücevherler, ev eşyaları, oyuncaklar, donanım gibi sayısız farklı alanda iş yapabiliyor. Bugün artan rekabet ve bilinçlenen tüketici gibi faktörlerle daha önemli hale gelen alan sayesinde firmalar, kullanıcıya daha çok hitap edebiliyor.

12)Artırılmış Gerçeklik Geliştiricisi

Artırılmış Gerçeklik GeliştiricisiPek çok yatırım devinin odaklandığı artırılmış gerçeklik, bugün otomobilden perakendeciliğe turizmden sinema sektörüne kadar birçok alanda kullanılıyor. Örneğin Bentley, artırılmış gerçeklik uygulaması ile Flying Spur’u kişiselleştirme imkanı sunarken, Instagram da alışveriş uygulamasında artırılmış gerçeklik teknolojisiyle hizmet veriyor. Yaşanan gelişmeler artırılmış gerçeklik konusunda uzman kişilere ihtiyacı artıyor.

13)Veri Madenciliği

Büyük Veri (Big Data) başlığının popülaritesi giderek artarken veri madenciliği (data mining) kavramı da daha sık duyulur hale geldi. Kısaca; büyük miktarda verinin içinden kayda değer sonuçlar çıkartmak amacıyla yapılan çalışmalar olarak belirtiliyor. Her türlü ortama dayalı işte temel bir disiplin olarak gündeme geliyor.

14)Enerji Sistemleri Mühendisliği

Enerji Sistemleri MühendisliğiBüyüyen iklim krizi ve sürdürülebilir gelecek endişeleriyle değerlenecek mesleklerden biri de bu. Bugün pek çok şirketin, artan baskılar ve kontroller neticesinde enerji alanında değişikliklere yönelmesiyle işe talep artıyor. Açılan onlarca enerji sistemleri mühendisliği bölümü de gelecek yıllarda ülkemizde daha çok talep olacağına işaret ediyor.

15)Online Eğitmen

Online EğitmenArtan imkanlar ve yaşanan değişikliklerle birlikte bugün pek çok kişi online eğitimlerin avantajlarından faydalanıyor. Alanın gelecekte çok daha fazla popüler olacağı da ortada. Ayrıca online eğitmenlerin gelecekte kurulacak pek çok üniversitenin etkisiyle değer kazanacağı düşünülüyor.

16)Yol Denetleyicisi

Yol DenetleyicisiSürücüsüz araçlar ve pek çok farklı amaçla kullanılan dronelar, trafik sistemlerini etkilemeye şimdiden başladı ki gelecekte değişimin daha büyük olması bekleniyor. İşte bu nedenle yol denetleyicisinin işi, kara ve hava trafiğinin etkili bir şekilde düzenlenmesini sağlamak olacak.

17)Uygulama Geliştirme Uzmanı

Uygulama Geliştirme UzmanıMobil uygulamaların hayatımızda artan yeri ile geliştiricilerinin önemi de artıyor. Artık pek çok firma mobil uygulama üzerinden hizmet verirken rakamın ileride yükseleceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu işi yapmak için üniversitelerin yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerinden mezun olma şartının yanı sıra kişinin deneyimleri ve mobil uygulama alanındaki becerisi de göz önünde bulunduruluyor.

18)Satış Uzmanları

Satış UzmanlarıKulağa modası geçmiş bir meslek olarak gelse de satış uzmanlarına talep giderek artacak. Çünkü teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin firmaların gerek müşterilere gerek partnerlere gerekse potansiyel yatırımcılara satış ve sunum yapabilecek uzman satış temsilcilerine ihtiyacı azalmayacak.

19)İnsansız Hava Aracı Operatörü

İnsansız Hava Aracı Operatörüİnsansız hava araçlarının pek çok farklı alanda kullanımı, İHA pilotlarına ihtiyacı artırıyor. Pazarın büyüklüğü dünya ile birlikte ülkemizde de artarken İHA pilotlarına hem özel hem de kamu sektöründe daha çok ihtiyaç duyulması bekleniyor.

20)Yazılım Kalite ve Test Uzmanı

Yazılım Kalite ve Test UzmanıGelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan ve geleceğin meslekleri arasında gösterilen bir diğer iş yazılım kalite uzmanları. Farklı şekillerde tanımlanan iş için aranan genel koşul ise üniversitelerin bilgisayar mühendisliği gibi ilgili bölümlerinden mezun olmak.

21)Yapay Zeka Mühendisliği

Yapay Zeka MühendisliğiYapay zeka mühendisliği için Türkiye’de ilk kez Hacette Üniversitesi bünyesinde bölüm açılması potansiyel hakkında fikir veriyor. Başlatılan program hakkında konuşan Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Sezer, yapay zeka mühendislerine ihtiyacın üzerini çizmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı: Prof. Dr. Ebru Sezer Yapay Zeka Mühendisliği İhtiyaç

22) Biyomedikal Mühendisliği

Avrupa ve ABD’de geleceğin meslekleri kategorilerinde ilk sıralarda geliyor. Biyomedikal mühendisler, tıbbi araç ve gereçlerin tasarımından, bakımına, üretimine, pazarlanmasına ve bilim dünyasına sunulmasına kadar birçok yerde görev alıyor. Ülkemizde üniversitelerde bir bölüm olarak açıldı ve ilerleyen yıllarda bu mesleğe talebin artacağı öngörülüyor.

23)Gömülü Sistemler Mühendisliği

Gömülü Sistemler MühendisliğiÜlkemizdeki firmaların son yıllarda yönelmeye başladığı mesleklerden biri de bu. Gömülü sistem mühendisi kısaca, bir cihaza akıllı olma özelliği kazandıran iç sistemin yazılım tasarımını hazırlayıp, onu sisteme entegre ederek uygulamasını yapan kişi olarak tanımlanıyor.

24)Bilişim Çalışmaları Yöneticisi

Bilişim Çalışmaları YöneticisiBilişim çalışmaları yöneticisinin işi, otomatik bilişim platformu oluşturmak için bir şirketin gölge bilişim ile iş yeri stratejilerini birleştirmek olacak.

25)Uzay Turizmi için Rehberlik

Uzay Turizmi için RehberlikRichard Branson, Elon Musk ve milyarlarını uzaya harcadığını söyleyen Jeff Bezos gibi pek çok önde gelen girişimci alana yönelirken uzay turizm rehberliği şeklinde bir meslek ihtimali ortaya çıkıyor. Bu işin yakın vadede çok fazla yayılacağı söylenemese de ilerleyen yılların getirebileceği fırsatlar arasında yer alıyor.

26)Fizyoterapist

FizyoterapistGelişen teknoloji ve bilim sayesinde yaşlı insan sayısı, haliyle fizik tedavi profesyonellerine duyulan ihtiyaç artıyor. Çünkü pek çok yaşlı; ağrı yönetimi, hareketlilik yardımı, terapötik tedavi gibi fiziksel rehabilitasyonlara ihtiyaç duyuyor ve ihtiyacın yaşlı oranıyla doğru orantılı yükselmesi bekleniyor.

27)Hiper Akıllı Ulaşım Mühendisi

Hiper Akıllı Ulaşım Mühendisiİnsanların artık taşıma araçlarının işletmecisi olmayacağı bir geleceğe doğru hızla ilerliyoruz ki otonom arabalar muhtemelen başlangıçtan fazlası değil. Daha akıllı makineler ve mevcut ileri teknolojilerin geliştirilmesi ile tam otomatik ulaşım ağları gerçeğe dönüşebilir. Bu da yeni sistem için yeni bir iş alanı yaratacaktır.

28)UX Designer

UX Designerİşin amacı kullanıcının temel duygusal ve işlevsel ihtiyaçlarına odaklanmak ve bu keşiflere dayanan eğlenceli bir dijital deneyim yaratmaya yardımcı olmak. Tasarımcılar, kullanılabilirlik testi yapar ve hedeflerini ve niyetlerini anlamak için müşterilere danışır. Mobil ve web geliştirmenin büyümesi, bu rol için süren talebe yol açmaktadır.

29)Dijital Terzi

Dijital TerziYapay zeka sayesinde ortaya çıkması beklenen meslekler arasındaki dijital terzilik de değerlendirilebilir bir iş. 3D yazılım teknolojisi ile elbiselerin sanal modeller üzerinde prova edilmesi olarak tanımlanabilecek işin önümüzdeki yıllarda yükselişe geçebileceği düşünülüyor.

30)Soyu Tükenmiş Türler için Revivalist

Soyu Tükenmiş Türler için Revivalistİnsan eylemleri çeşitli bitki, hayvan ve mikroorganizmaların yok olmasına neden olmaya devam ediyor. Bu nedenle tehdit altındaki türlerin korunmasının önemi artıyor. Bilimin, nesli tükenmiş olan bazı türleri gerçekten geri getirebileceğimiz ve onları doğal ortamlarına yeniden entegre edebileceğimiz noktaya gitmesi de yeni bir alan yaratmaya ilerliyor.

31)Tıbbi Danışmanlar

Tıbbi DanışmanlarRobotlar geleceğin ameliyatlarında çok daha fazla yer almaya hazırlanıyor. Bu nedenle hem robotların üretimi hem de hasta işlerinden sorulu olacak tıbbi danışmanlara ihtiyaç duyulması bekleniyor.

32)Çöp Mühendisi

Çöp MühendisiArtan nüfus ve tüketimle birlikte giderek endişe verici olan atık sorunu, çöp mühendisliğini yaratacak. Çöp mühendisleri, milyarlarca tonluk atıkların doğru bir şekilde değerlendirilerek geri dönüştürülmesi üzerine görev yapacak. Zaten Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Cambridge ve Stanford gibi dünyaca ünlü üniversitelerde halihazırda bu alanda uzman yetiştirecek programlar açıldı.

33)Dijital İçerik Uzmanı

Dijital İçerik UzmanıGünümüzdeki önemli kültürel devrimlerden biri, daha dinamik, dijital, etkileşimli ve isteğe bağlı medya için geçiş. Bizi sürekli olarak tüketmek istediğimiz her türlü bilgi veya eğlenceye bağlı tutan dijital cihazlar nedeniyle yeni içerik ihtiyacı hiç bitmeyecek. Bu da dijital içerik uzmanlarına ihtiyacı artıracak.

34)Dijital Rehabilitasyon Danışmanı

Dijital Rehabilitasyon DanışmanıGün içinde tüketilen inanılmaz miktarda dijital bilgi, dijital rehabilitasyon danışmanlarını ortaya çıkartacak. Uzmanlara göre geleceğin en iyi işlerinden biri, insanların dijital girdilerin aşırı tüketiminden detoks yapmalarına yardım edecek görevi içerebilir.

35)Kişisel Marka Danışmanı

Büyük ve köklü kuruluşlar arasında bile, kısa vadeli projeler için serbest çalışanları işe almak oldukça büyük bir trend haline geliyor. Aslında birçok fütürist, çoğu işin geçici bir sözleşme esasına göre yapılacağı bir zaman öngörüyor. Bu gerçekleşirse işçilerin büyük kişisel markalar geliştirmeleri ve kendilerini tanıtmaları için çok çaba göstermeleri gerekecek. Kişisel marka danışmanları da müşterilerine onları rakiplerinden farklı kılacak kamusal şahsiyetler ve mesleki itibarlar kurmaları konusunda yardım edecek.

36)Problem Çözme Yarışması Direktörü

Problem Çözme Yarışması DirektörüBazı insanlar büyük para ödülleri olan yarışmalar yaratarak insanlığın en büyük sorunlarına çözüm bulunabileceğine inanıyor. Yoğun araştırma ve geliştirmeyi teşvik ederek, yeni ve yaratıcı ekipler kuruluyor. XPRIZE muhtemelen bu tür teşvik yarışmasının en ünlü örneğidir. Uzmanlar benzer nitelikte yarışmaların daha hızlı artabileceğini ve bunun da profesyonellere talep yaratacağını düşünüyor.

37)Kişisel Eğitim Rehberi

Kişisel Eğitim RehberiKişisel eğitim rehberleri, insanların isteğe bağlı kursları seçmelerine yardım etmek veya serbest eğitmenleri kullanan özelleştirilmiş eğitim planları tasarlamak için koç ve danışman olarak görev yapabilir. Ayrıca danışanlarının gittikleri kursları başarıyla tamamladığını teyit edebilir ve sertifika gibi onaylı belgeler verebilirler.

38)Özel Vücut Parçası Üreticisi

Özel Vücut Parçası ÜreticisiBir noktada, organ nakli için bekleme listeleri muhtemelen geçmişte kalacak. Tahminlere göre doktorlar, hastalarının kendi hücreleri kullanılarak büyütülmüş veya 3D yazdırılmış özel organlar sipariş edebilecek. Bu da yeni bir mesleğin yaratılması anlamına gelecek.

39)Okülarist

Okülarist, oküler protez adı verilen yapay gözleri inşa edebilen, sığdırabilen, şekillendirebilen ve koruyabilen teknisyendir. Teknolojinin ilerlemesiyle okülaristlerin artacağı ve mesleğin bazı görev farklılıkları yaşayabileceği öngörülüyor.

40)Zihin Transferi Uzmanı

Zihin Transferi UzmanıZihin transferi uzmanı kulağa tuhaf gelse de bazı uzmanlar bunun bir gerçek olabileceğini düşünüyor. Bu yüzyılın sonundan önce insan zihnini bilgisayara yüklemek ve daha sonra aynı veya farklı insan beynine geri aktarmak için saklamak mümkün olabilir. Hatta bazı insanlar zihinlerini kendi klonlarına, yapay beyinli sentetik organizmalara veya bilinçlerini genişletmek için tasarlanmış özel sibernetik robotlara bile aktarabilirler.

SONUÇ:

Sonuç olarak geldiğimiz nokta geçmişteki pek çok kazançlı işi ya yok olma noktasına sürüklüyor ya da onların yenilenerek zamana uygun hale gelmesini sağlıyor. Öyle ya da böyle geleceğin meslekleri kategorisini teknoloji domine ediyor ve zaman gelişmelerden geri kalanların aleyhine işliyor.
9929