1. Genel

Girişimcilerin Mutlaka Dinlenmesi Gereken Podcastler

İçindekiler

Hepimiz işimizde uzmanlaşmak ve çalışma şeklimizi geliştirmek istiyoruz, ancak girişimcilik hayatı, kişisel gelişim için fazla zaman bırakmıyor. İşte podcast’in gücü tam olarak burada devreye giriyor. İşinizin tüm yönleri hakkında fikir edinmek için podcast’leri istediğiniz zaman, istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz.
Aşağıdaki listede size önereceğimiz en iyi girişimci podcast’lerinden birini veya tümünü indirip dinleyerek parmaklarınızın ucundaki değerli bilgilerden yararlanabilirsiniz. Size kolaylık sağlamak için girişimci podcast’lerini yabancı v e Türkçe olarak 2 kategoriye ayırdık.

Girişimcilerin Mutlaka Dinlemesi Gereken En İyi Podcastler (Yabancı)

Aşağıda girişimcilikle ilgili ilham alabileceğiniz en iyi podcast’leri bulabilirsiniz:

1. Eventual Millionaire

Eventual Millionaire’de; iş koçu, yazar ve profesyonel konuşmacı Jaime Masters, başarının sırlarını bulmanıza yardımcı olmak için milyonerler ve milyarderlerle şimdiye kadar 350 röportaj yaptı ve yapmaya devam ediyor. Podcast’lerde, günümüzün iş dünyasının en büyük isimlerinden bazıları deneyimlerini, hikayelerini, kaynaklarını ve tavsiyelerini paylaşıyor. Bu yüzden işinizi büyütmek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri Eventual Millionaire podcast’inde bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

2. The $100 MBA

Gerçek dünyada başarılı olan gerçek girişimcilerden işle ilgili gerçek dersleri mi istiyorsunuz? The $100 MBA podcast’ine göz atın. Podcast’in yapan kişi Omar Zenhom, çalışma şeklinizi iyileştirecek eyleme dönüştürülebilir derslerle size faydalı olmayı amaçlıyor. Bu seride işinize yaramayacak hikaye veya promosyonlar yok, sadece kendi alanlarındaki liderlerden sağlam iş tavsiyeleri var.

3. How I Built This

How I Built This podcast serisi, başarılı insanların gerçek hayat hikayeleri, bu süreçte neler yaşadıkları ve karşılaştıkları zorlukların üstesinden nasıl geldikleriyle ilgili. iTunes 2016’nın En İyi 12 Podcast’inde yer alan How I Built This, girişimciler ve iş profesyonelleri için uzun süredir proje yönetimi, liderlik ve ekip oluşturma konularında fikir vermeye devam ediyor.

4. The BizChix

BizChix podcast’inde ev sahibi Natalie Eckdahl, işinizi büyütmenize ve çalışma şeklinizi geliştirmenize yardımcı olmak için endüstrinin önde gelen isimleri ve girişimcilerle röportajlar yapıyor. “What Are You Tolerating In Your Business? (İşinizde Nelere Tolerans Gösteriyorsunuz?)” gibi konularla The BizChix podcast serisinde herkes için bir şeyler var.

5. All In: Elevating Your Leadership Game

All In: Elevating Your Leadership Game, iş dünyası ve küresel ilişkilerde uzman olan liderlerle yapılan röportajları içeren bir podcast serisidir. Bu podcast serisinde sunucu Alicia Dunams, günümüzün modern dünyasında liderliğinizi geliştirmek için neler yapmanız gerektiğini ve tüm bunların işinize nasıl büyük katkılar sağlayabileceğini liderlerle tartışıyor.

6. The Discovery Expert

Ekibiniz ister yolun yarısında olsun ister profesyonel olsun, The Discovery Expert’in sunucusu Peter Anderton bu podcast serisi ile sizi tam olarak olmanız gereken yere götürebilir. Bu podcast ekibinizde asla mümkün olmadığını düşündüğünüz uyum seviyeleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Anderton’ın olağanüstü yazıları ve tavsiyeleri, başarıya giden yolda bazı ipuçlarını sağlamanıza olanak tanır.

7. Getting Things Done

David Allen’ın Getting Things Done podcast’i, yeni başlayanlardan yıllardır bu işi yapanlara kadar hayatın her kesiminden insanlarla yapılan röportajlardan oluşur. Bu podcast’te tüm bu insanların yolculukları hakkında bilgi edinebilir ve genel olarak iş, üretkenlik ve yaşam hakkında kişisel ve profesyonel hikayeler dinleyebilirsiniz.

8. ProdPod

Girişimci podcast’inin gücünü mükemmel bir şekilde özetleyen “İki dakika veya daha kısa sürede kişisel üretkenlik.” sloganı ile kurulan ProdPod minimalizmin gücü, dayanıklılık, dikkat dağıtıcı unsurların üstesinden gelme, erteleme ve tükenmişlik gibi konularla girişimciler için mükkemel bir yol haritasıdır.

9. The 5 AM Miracle

The 5 AM Miracle, kahvaltıdan önce gününüze bir şeyler katmayı amaçlayan çıtır çerez bir podcast serisidir. Sunucu Jeff Sanders bu podcast serisinde size yataktan nasıl şevkle kalkacağınızı, en büyük hırslarınızı nasıl törpüleyeceğinizi ve ömür boyu sürecek güçlü alışkanlıkları nasıl yaratacağınızı gösterir. Daha üretken olmanın, hayatınızı organize etmenin ve kontrolün sizde olduğunu hissetmenin yollarını arıyorsanız, The 5 AM Miracle başlamanız gereken yerdir.

10. The Tim Ferriss Show

The Tim Ferriss Show’da sunucu Tim Ferriss konuklarıyla; üretkenliği, liderliği, kişisel başarıyı, motivasyonu ve iş ile ilgili yeni bakış açılarını tartışır. Satranç stratejisi, siyaset, sporcu erkek ve kadınlarla röportajlar ve dünyanın dört bir yanından en iyi iş insanlarıyla yaptığı sohbetlerle hayata ve girişimciliğe dair içgörüler sağlamanıza olanak tanır.

Girişimcilerin Mutlaka Dinlemesi Gereken En İyi Türkçe Podcastler

Aşağıda girişimcilikle ilgili ilham alabileceğiniz en iyi Türkçe podcast’leri bulabilirsiniz:

1. 5 Kişi – Eray Erdoğan

Kendini en fazla ilişkilendirdiğin beş kişinin ortalamasısın sözünden ilham alarak 5 KİŞİ ismini alan ve Eray Erdoğan tarafından hazırlanan podcast serisinde, Sina Afra’dan Enis Hulli’ye Ece Çiftçi’den Aybike Oğuz’a kadar her bölümünde alanında başarı yakalamış farklı konuklar yer alır. Podcast’leri dinlerken hikayeleri ile girişimcilere ilham veren bu başarılı insanların hayata bakış açılarından siz de mutlaka kendiniz için bir şeyler bulabilirsiniz.

2. Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik – İnanç Ayar

İnanç Ayar, bir fikri hayata geçirmek isteyen herkese faydası olması dileğiyle hazırlandığı podcast serisinde, “Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik” başlığı altından “Hayat Size Hangi İşaretleri Gönderir”, “Kurumsal Çalışanlar İçin Girişmeme Rehberi”, “Girişimci İnsanın Kullanması Gereken 2 Düşünce Modu” vb. birçok konuda girişimciliğe dair sayısız ipucu yakalamanızı sağlar. Girişimcilikle ilgili her alana değinen ve girişimcilere yol gösteren bu seriyi dinlerken, siz de mutlaka girişimcilik yolunda bazı ipuçlarından ilham alabilirsiniz.

3. Nasıl Olunur? – Nilay Örnek

Mesleklerinde çok iyi olduğunu düşündüğü insanlara bu aşamaya nasıl geldiklerini soran Nilay Örnek, podcast serisinde, Serdar Kuzuloğlun’dan Yılmaz Erdoğan’a İclal Aydın’dan Şebnem Uyar’a kadar her bölümünde alanında başarı yakalamış farklı konuklara yer verir. Podcast’leri dinlerken hikayeleri ile sadece girişimcilere değil herkese ilham veren bu başarılı insanların deneyimlerinden mutlaka siz de kendiniz için bir şeyler bulabilirsiniz. Yukarıda sizin için girişimcilik ile ilgili en iyi podcast’leri listeledik.
9026