1. Genel

Girişimciliğe Meraklı Herkesin İzlemesi Gereken Filmler ve Diziler

Girişimciliğe Meraklı Herkesin İzlemesi Gereken Filmler ve Diziler

Girişimciliğe Meraklı Herkesin İzlemesi Gereken Filmler ve Diziler

The Social Network'ten, Silicon Valley'e sinema ve TV dünyasından girişimcilik üzerine yapılan en iyi işleri bir araya getirdik.
Girişimcilik üzerine yapılan filmler ve dizilerin tarihi çok eskiye gitmiyor. 2010'lu yıllardan sonra Hollywood'un daha çok ilgi gösterdiği girişimcilik hikayeleri özellikle The Social Network ile zirveye ulaştı. Oscar adaylıklarına kadar giden başarı hikayesiyle The Social Network diğer girişimcilik filmlerine de ilham verdi denilebilir. Biz de bu hikayeleri araştırdık ve hem sinema hem de dizi dünyasından mutlaka izlenmesi gereken girişimcilik konulu yapımları derledik.

Steve Jobs (2015)

Steve Jobs (2015)
Steve Jobs (2015)
1 Nisan 1976’da Steve Jobs ve Steve Wozniak bir garajda Apple I adını verdikleri ilk Apple bilgisayarını ortaya çıkardıklarında teknolojiye yön verecek olan dev bir markanın tohumlarını da atmışlardı. 2015 tarihli Steve Jobs filmi de 20. yüzyılın en büyük dahileri arasında gösterilen Jobs’ın bilge ve bir o kadar da hırslı yönünü izleyiciye aktarıyordu. Oscar ödüllü yönetmen Danny Boyle’un çektiği filmde Jobs’a Michael Fassbender hayat verirken, Macintosh’un eski pazarlama müdürü Joanna Hoffman’ı ise Kate Winslet canlandırıyordu.

Silicon Valley (2014 - 2019)

Silicon Valley
Silicon Valley
HBO’nun altı sezon süren bu kült dizisinde Silikon Vadisi’nde hayatta kalma çabasının ne olduğunu neredeyse bir belgesel kıvamında takip etmiştik. Pied Piper adlı girişimi ile ilk olarak Vadi’de yatırım bulmaya çalışan Richard Hendricks ve arkadaşlarının adeta kurtlar sofrası olan bu dünyada ayakta durma hikayelerini izlemiştik. Şirket kurma, büyütme satma/satmama gibi her girişimcinin bir şekilde geçtiği yollardan geçen ekip komedi dozu epey yüksek bir maceraya dalmıştı. Dizi içinde startup dünyasının birçok öyküsüne ya da dedikodusuna da sık sık gönderme yapılmıştı.

The Social Network (2010)

The Social Network
The Social Network
2000’li yılların en önemli girişim hikayesinin başrolünde hiç kuşkusuz Mark Zuckerberg var. Facebook’un kurucusunun üniversite yıllarından başlayıp dünyanın en ünlü sosyal ağ sitesini kurup, büyütmesine odaklanan 2010 yapımı The Social Network belki de girişimcilik üzerine yapılmış en iyi film. David Fincher gibi usta bir yönetmenin elinde sadece bir başarı hikayesi değil karanlık tarafları da olan bir karakterin yükseliş öyküsünü izlemiştik. Jessy Eisenberg de Zuckerberg rolü için biçilmiş kaftandı şüphesiz.

Pirates of Silicon Valley (1999)

Pirates of Silicon Valley (1999)
Pirates of Silicon Valley (1999)
Belgesel ile kurmaca arasında gidip gelen ve TV için çekilen Pirates of Silicon Valley bugün girişimcilik üzerine yapılmış en ilgi çekici işlerden biri konumunda. Film, Silikon Vadisi’nin iki devi, Microsoft ve Apple’ın hem kuruluş hem de birbirleriyle rekabeti üzerine odaklanıyor. Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın garajda şirketi kurmalarından başlayıp, Jobs ile Gates arasındaki rekabete kadar uzanan film, Jobs’un Apple’dan kovuluşunu da anlatmayı ihmal etmiyor.

Startup.com (2001)

Girişimcilik ekosistemi başarı kadar batma hikayesine de sahip şüphesiz 2001 yapımı Stratup.com belgeseli de bu görkemli batma hikayelerinden birini anlatıyor. Kaleil Isaza Tuzman ve Tom Herman’ın 1998–2000 yılları arasındae pey yükselişe geçen yazılım şirketleri govworks.com’un sadece üç yıl içine hem zirveyi hem de dibi görmesine odaklanan belgesel bazen verilen kritik bir kararın bir girişimin ömrünü belirlediğinin en güzel örneklerinden biri.

Halt and Catch Fire (2014- 2017)

Halt and Catch Fire
Halt and Catch Fire
Sililon Vadisi’nin köklerine yolculuk yaptığımız bu AMC yapımı dizide olaylar 1983 yılında Texas’ta başlıyor. Cardiff Electric isimli bir şirkette pazarlamacılık yapan Joe MacMillan, şirket bünyesinde yeni bir bilgisayar üretmek için çalışmalara başlar. O güne kadar hiç daha iyisi yapılmamış yüksek teknolojili bir bilgisayar yaratmak isteyen Joe, yetenekli ama sorunlu mühendis Gordon Clark ve nev-i şahsına münhasır bir karakter olan Cameron Howe’ı işe alarak bu hedefine ulaşmaya çalışır. Hem bilgisayar hem de internet devrimini konu alan dizi 3 sezonun ardından ardında kendi hayran kitlesini yaratarak sona erdi.
Fikirden gerçeğe...
İyi ve kötü duygularınızın enerjiye dönüştürülebileceği bir dünya hayal edin. Romanya'da bir antropoloji öğrencisi, 2049 yılında enerji yaratmanın nasıl var olabileceğine dair hayaller kurdu. Ortaya da kısa metrajlı zihin açıcı bir film çıktı: Sparks .Türkçe altyazılı olarak hemen aşağıda izleyebilirsin.
8269