1. Finans

Goldman Sachs'tan Wall Street'e Meydan Okuyan Hisse Tavsiyeleri

Goldman Sachs'tan Wall Street'e Meydan Okuyan Hisse Tavsiyeleri

Goldman Sachs'tan Wall Street'e Meydan Okuyan Hisse Tavsiyeleri

 

 

Goldman Sachs, Wall Street'in genellikle göz ardı ettiği bazı hisselere yatırım yapmanın, zaman içinde yatırımcılara büyük getiriler sunabileceğine inanıyor. Yatırım bankası, alışılmışın dışında yatırım fikirlerine sahip olmanın ve genel kanının aksine hareket etmenin, zaman zaman yatırımcılara en büyük kazançları sağlayabileceğini belirtiyor. Bu bağlamda, Warren Buffett'ın "Diğerleri açgözlüyken korkun, diğerleri korkuyorken açgözlü olun" sözünü hatırlamak önemli.

 

Goldman, pazartesi günü yayınladığı raporda, genel Wall Street görüşüne karşı çıkan ve banka analistlerince yüksek potansiyel taşıdığı düşünülen hisselerden oluşan bir liste sundu. Bu hisseler, çoğunlukla tercih edilmese de, Goldman Sachs'a göre yatırımcılarına değer kazandırabilir.

 

Goldman Sachs Başkan Yardımcısı Deep Mehta, piyasanın bu hisselerin değerini tam olarak anlamadığını ve bunların, farklı bir perspektife sahip yatırımcılar için cazip fırsatlar sunabileceğini ifade ediyor.

 

İşte Goldman Sachs'ın yatırım için önerdiği ve Wall Street'ten farklı bir görüşe sahip olduğu hisseler:

  • Maplebear (CART): Bu yıl şu ana dek yaklaşık %50 değer kazanan bu hisse için banka, gelecek 12 ay içinde %40'lık bir artış bekliyor. LSEG'e göre, Maplebear hakkında rapor yazan analistlerin yarısı hisseyi "AL" olarak görüyor. Citi ise şirketin rekabet avantajına dikkat çekerek hedef fiyatını geçen ay 36 dolardan 42 dolara yükseltti. Şirket, şubat ayında işgücünün %7'sine denk gelen yaklaşık 250 kişiyi işten çıkardı.

  • Capital One (COF): Wall Street'in sadece %30'u tarafından "AL" veya "GÜÇLÜ AL" olarak değerlendirilen bu finansal hizmetler şirketinin hisseleri bu yıl %7 arttı. Goldman, hisselerde %24'lük bir artış daha öngörüyor.

  • Gap (GPS): Bu yıl %10 değer kazanan giyim perakendecisi için Goldman, yılın başlarında dördüncü çeyrek bilançosunun analist beklentilerini aşması sonrası %15'lik bir artış daha bekliyor. JPMorgan, geçen ay şirketin envanter yönetimi, pazarlama stratejileri ve ürün çeşitliliği konusundaki gücüne işaret ederek notunu "NÖTR"e yükseltti.

  • Petco Health and Wellness (WOOF): Goldman Sachs, Wall Street analistlerinin yaklaşık üçte birinin "AL" notu verdiği bu hissenin önümüzdeki 12 ay içinde %88 değer kazanabileceğini tahmin ediyor. Petco, 2024'ün şu anına kadar %19 değer kaybetti ve CEO Ron Coughlin'in istifa etmesi planlandıktan sonra, dördüncü çeyrek gelir artışına rağmen hisseler bu hafta bir miktar düşüş gösterdi.

 

Listeye ek olarak, Goldman'ın önerdiği diğer hisseler arasında Mosaic (MOS), State Street (STT), Synchrony Financial (SYF), Bristol-Myers Squibb (BMY) ve Regions Financial (RF) bulunuyor.

 
18051