1. İş Dünyası

İngiltere’de çok sayıda büyük marka Google’ın reklam servisinden çekildi

İngiltere’de çok sayıda büyük marka Google’ın reklam servisinden çekildi

İngiltere’de çok sayıda büyük marka Google’ın reklam servisinden çekildi

Google’ın reklam servislerinde kullanılan yapay zeka algoritmasıyla markaların reklamları otomatik olarak içerik sitelerinde yayına alınıyor. Dijital reklamcılık pazarını domine eden Google, şu sıralar reklamveren markaların şikayetleriyle başa çıkmanın yollarını arıyor.
Google’ın reklam yayınlama sistemi işleyişine göre yapay zeka algoritmaları ile markaların reklamları içerik sitelerine otomatik olarak atanıyor. Kullanılan algoritmalar şiddet ve terörizm desteği gibi aşırılık içeren sayfaları engelleyerek bu içeriklerin yer aldığı sayfalara reklam atamıyor fakat tamamını engellemeyi yine de başaramıyor. Times gazetesinde yer alan bir habere göre birçok şirketin dijital reklamları terör örgütü IŞİD ve nazi sempatizanları tarafından yüklenen videoların yanında yer aldı.
Bu durum da reklam verenlerin şikayetlerinin artmasına sebep oldu. İngiliz medyasında yer alan haberlere göre pek çok büyük şirket dijital reklamlarını Google servislerinden çektiğini duyurdu ve şirketler yapılan açıklamada “marka güvenliği” vurgusunu yaptı. Google’un reklam servislerini kullanmama kararı alan şirketler arasında M&S, HSBC, RBS, BBC, O2, Domino’s,  Royal, Mail, Guardian, McDonald’s, L’Oreal ve Audi yer alıyor.
Artan şikayetler üzerine Google, internet sitelerini daha iyi kontrol edeceklerini ve bu konuda çalışan sayısını arttıracaklarını açıkladı.
8723