1. Finans

İş Dünyasına Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Kitap Tavsiyesi

İş Dünyasına Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Kitap Tavsiyesi

İş Dünyasına Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Kitap Tavsiyesi

Dünya her geçen gün yenileniyor. Yenilenirken de insanların yaşaması için ortaya çıkarılmış her bir beşeri alanda yeni yaklaşımlar, yeni buluşlar meydana getiriliyor. Tüm bunlara kayıtsız kalmak ise bir noktadan sonra “çağa ayak uyduramamak” adı altında koca bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Elbette ki hayatınızdaki tecrübelerinizi filmlerle, kitaplarla ya da başkalarının anlattıklarıyla elde edemezsiniz. Zira Thomas Edison “Başarının yüzde biri zeka, yüzde doksan dokuzu terdir” diyor. Kısacası hayatınızın her alanında elde etmek istediğiniz başarıyı yalnızca ve yalnızca çok çalışarak elde edebilirsiniz. Önemli olan ise bu yolda yılmamaktır. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi birçok insan iş hayatının zor ve engebeli yollardan oluştuğu kanaatindedir. Ancak sizler bu zorluğu yaşamamak için elinizdeki mevcut imkanlarınızı en iyi şekilde kullanmayı öğrendikten sonra bu yolu daha rahat ve keyifle geçeceğinizden emin olabilirsiniz. Zira bu konuda gündelik hayatımızda sürekli görmüş olduğumuz birçok örnek mevcuttur.
Steve Jobs’ın elinde hiçbir şey yoktu. Okulu terk etmiş bir grup arkadaşıyla evinin kullanılmayan garajında hayallerinin peşinden gitmişti. Onu sizden farklı kılan şey nedir peki? O yalnızca hayallerine ulaşmayı çok istedi ve vazgeçmedi. Bu sebeple de başardı. Sizler de içinizdeki potansiyeli açığa çıkararak bunu başarabilirsiniz. Bugünkü yazımda, 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü olması sebebiyle de içinizdeki gücü ortaya çıkaracak, doğru hedefler belirlemenize imkan tanıyacak ve kariyeriniz açısından size faydasının olacağını düşündüğüm 10 adet kitap tavsiyem var. Gelin hep birlikte bu kitapları inceleyelim.

1. Armağan – Spencer Johnson

Epsilon yayınlarından çıkan bu kısa kitabın hayatınıza dair bakış açınızı tamamen değiştireceğine emin olabilirsiniz. Peynirimi Kim Kaptı? kitabının yazarı olan Spencer Johnson tarafından kaleme alınan bu kitap size iş yaşamınızda ve özel yaşamınızda mutlu ve başarılı olmanızı sağlayacak yolları anlatıyor. Üniversiteye ilk başladığım yılın ilk ayında elime geçen bu kitapla açıkçası çok fazla fikirlerimin değiştiğini söyleyebilirim. Hayatınıza farklı bir vizyon ve anlam katacağını düşündüğüm bu kitapta, gündelik basit bir olay çerçevesinde kısa bir hikayede koskoca dersler anlatıldığını göreceksiniz. Kitapta “Bir amaca bağlı olarak yaşar ya da çalışırsanız ve şimdiden önemli olan şeylerin üstünde durursanız; liderlik etme, yönetme, destek olma, dost olma ve sevme yeteneğiniz artar.” Diyen Spencer Johnson’ın bu kitabını okurken hiç sıkılmayacak ve bir an bile pişman olmayacaksınız.

2. Limit Sizsiniz – Mümin Sekman

Alfa yayınlarından çıka bu kitap hayatınızda bir devrim oluşturacak türden bir kitap emin olabilirsiniz. Kitap çok uzun değil ancak okumam epey zamanımı almıştı. Çünkü o kadar dolu bir kitap ki, okurken not almaktan, beğendiğim yerlerin altını çizmekten kitabı bitirmem epey uzun sürdü. Ancak tüm bunlara değdi. Hiçbir zaman yanınızdan ayırmamanız gereken kitaplardan biri olduğunu düşündüğüm bu kitap, ‘başarı’ terimi üzerine çok farklı yaklaşımlar ve yasalar öneriyor okuyucularına. Mümin Sekman, her zamanki gibi okuyucusunun dilinden anlamayı başarmış ve bunu da başarılı bir şekilde yazıya aktarmış. Her kelimesi altın bir öğüt niteliğinde olan bu kitaptan şöyle bir alıntıyla örnek vermek istiyorum: “Dün yapamadığı bazı şeyleri bugün yaparak şaşırtanlara başarılı, kimsenin yapamadığını yaparak herkesi şok edenlere ‘efsane’ denir.” İçinizdeki lideri tanıyıp ortaya çıkarmanıza yardımcı olacağını düşündüğüm bu kitap emin olun hayatınızda çok büyük bir yere sahip olacaktır. Unutmayın ki: “Baş olmak için arı gibi çalışmak gerekir = Baş+arı”

3. CEO Mantığı – C. Ray Johnson

Pegasus yayınlarından çıkan bu kitap, başarılı bir lider olmak isteyen herkese başarının ve yönetimin en kısa yollarını ve püf noktalarını anlatıyor. Sıkıcı bir kitabın mantığının dışına çıkmayı başarmış olan bu kitap verdiği taktiklerle iş dünyasında karşı karşıya kaldığımız birçok sorunun cevabını bulmamızı sağlıyor. Aynı zamanda hayata geçirmekte zorlandığımız planlarımız ya da projelerimiz için doğru stratejinin nasıl belirlendiğini öğreten bu kitapta C. Ray Johnson çok güzel basit ve anlaşılır bir dil kullanmış. Eğer bir iş kurmak ya da var olan işinizi, konumunuzu korumak istiyorsanız, bu kitap tam da bunu hedefleyen girişimcilere ve yöneticilere göre. C. Ray Johnson başarılı bir girişimci olup, aynı zamanda da CEO danışmanlığı yapıyor. Eski Fortune 500 başkanlarından biri olarak tanınan yazardan, emin olun öğreneceğiniz çok şey var!

4. İnsan Yönetme Sanatı – Prof. Herbert N. Casson

Çalışma hayatında üst sıraları hedefleyenler için olmazsa olmaz diye nitelendirdiğim bu kitap sizlere bir yönetime dair bilmeniz gereken tüm incelikleri keyifli bir ders niteliğinde sunuyor. Yazım dili bilinen iş kitaplarının çok dışında bir şekilde sade ve basit olan bu kitap, birçok kişinin iş hayatındaki yaklaşımlarına ve doğru bilinen yanlışlarına dokunacak, hayatınızı değiştirecektir. “İnsanlar arasında kolaylıkla ve memnuniyet verici şartlar içinde servet kazananların birçoğu, insanları yönetme sanatını anladıkları için başarılı olmuşlardır. Bu insanlar kendilerini zenginleştirdikleri gibi başkalarına da servet kazandırmıştır.” diyen Robert N. Casson, iş hayatındaki herkesin hayatını değiştirecek. Hem keyifli anlatımıyla hem de birçok yerde göremeyeceğiniz doğrulardan bahseden bu kitaptan bir örnek verecek olursam eğer: “Cücelerin bile devleri yıktığını biliriz. Güliver masalını hatırlarsak, ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılır. Güliver’i kıpırdayamayacak şekilde bağlayan cüceler, bunu nasıl başarmışlardır ki? Sözün özü: Başkalarının çıkarlarını ve isteklerini dikkate almalı ve amaçlarımızı geliştirmek için her şeyi bir işbirliği çerçevesinde değerlendirmeliyiz. Başarıya götüren yollardan biri de budur.” Emin olun, bu kitabı okuduğunuza pişman olmayacaksınız!

5. İknanın Psikolojisi – Robert B. Cialdini

Özellikle birçok kariyer koçu tarafından danışmanlık hizmeti verdikleri kişilere okuması için önerilen bu kitap, Mediacat yayınları tarafından yayınlanmıştır. “Kitabın sunduğu bilgilerin, farklı zorluklarla karşılaşan farklı meslek mensubu birçok insan tarafından uygulamaya konulduğunu görmek bana güven veriyor.” diyen Robert B. Cialdini, iş hayatındaki birçok sorunun cevabını teorik ve uygulamalı örneklerle bizlere açıklıyor. Ve açıkçası iş dünyasında yüksek başarıyı hedefleyen insanların ufkunu açacağını düşündüğüm bu kitap ciddi anlamda özellikle pazarlama alanıyla ilgili birçok insanın okuması gereken kitaplar arasında ilk sırada yer alıyor. “İknanın Psikolojisi’ni satın almaya hala ikna olmamış olabilirsiniz; çünkü sizi, satın almaya ikna edecek her şey bu kitabın içinde.” Cümlesiyle okuyucuyu etkilemeyi hedefleyen bu kitap, ciddi anlamda çok büyük dersler içeriyor. En çok uygulamalı örnekleri okurken eğleneceğinizi düşündüğüm bu kitaptan bir kesit sunmak istiyorum sizlere: “Bir takım elbiseye çok para harcayan biri kazağa fazla para harcamak istemez ancak giyim mağazaları daha iyi bilir. Onlar zıtlık ilkesine göre davranırlar. Önce takımı satın, çünkü kazağı alma sırası geldiğinde fiyatlar takıma oranla o kadar da pahalı görünmeyecektir.”

6. Ya Bir Yol Bul, Ya Bir Yol Aç, Ya Da Yoldan Çekil – Mümin Sekman

Mümin Sekman’ın 21 yaşındayken yazdığı ve ilk kitabı olan bu kitap hedeflerinizi doğru belirlemenize yardımcı olacak. Kitabın içinde birçok soruyla karşı karşıya kalacaksınız. Ve en başında da ‘Yeni hayat ajandası’ hazırlamanızı tavsiye eden bu kitapta inanın kendinizi bulacaksınız. İçindeki sorulara tek tek cevap verdiğiniz zaman bunu da ajandanıza yazdığınızda emin olun neyi istediğinizi ve değerlerinizi somut bir şekilde görecek, başarı yolunda elle tutulur değerlere sahip olacaksınız. Kimi zaman kendinizle yüzleşecek, kimi zaman da hedeflerinizi gerçekleştirmek için 1 yıllık kalkınma planı hazırlarken bulacaksınız kendinizi. Alfa yayınlarından çıkan bu kitaptan çok sevdiğim bir kesiti paylaşmak istiyorum sizlerle:”İsteklerimiz uyanınca ayaklarımız hafifler. Her sabah sizi yataktan fırlayarak kaldıracak tutkunuzun ne olduğunu bulmak ve bunun peşine düşmek ilk amacınız olmalıdır. Heves ettikleriniz, bedelini ödemeye razı olmadan sahip olmak istediklerinizdir.” Eminim ki, bu kitap birçok insanın hayatının her alanında kendi değerinin farkına varmasına ve hedeflerini görmesine vesile olacaktır.

7. İflas Etmenin Yolları – Erdal Demirkıran

İlk bakışta ironik isminden dolayı güldüğüm bu kitap, aslında herkes tarafından kanıksanmış olan ve kimsenin farkında olmadığı başarı yolunda hataya düşmemize sebep olan birçok noktaya çok ciddi aynı zamanda da ironik bir yaklaşımla okuyucuyu ele geçiriyor. Kitlesel dönüşüm adı altında ‘Zekasına güvenmeyen okumasın’ sloganıyla yola çıkan bu kitap, farkında olmadığımız birçok olayı farklı açılardan ironik bir şekilde ele alıyor. Erdal Demirkıran tarafından yazılan ve Kashna Kitap tarafından çıkarılan bu eser, iş hayatında düşmemeniz gereken hataları anlatırken de esprili bir dille verilmiş örneklerle okuyucuyu güldürmeyi başarıyor. İlk okuduğumda ‘aslında ağlanacak halime gülüyorum’ dediğim bir kitap olan bu kitaptan sizlere bir örnek vermek istiyorum: “İster sporcu, ister sanatçı, ister ressam, ister yazar, ister manken, ister şirket, istersen holding ol!.. Tek hedefin ‘para kazanmak’ olduğu sürece sen hiç korkma, kalbini ferah tut! Şu anda kesin iflas ediyorsun ve önünde sonunda mutlaka batacaksın.” “İflas etmek ciddi bir iştir; emek ister.” diyen Erdal Demirkıran’ın bu kitabını okurken hem çok eğlenecek hem de çok şey öğreneceksiniz.

8. Öğretmenim Mori’yle Salı Buluşmaları – Mitch Albom

Bu kitap bence herkesin okuması gereken kitapların başında yer alıyor. Boyner yayınlarından çıkan ve Mitch Albom tarafından yazılan bu kitap, hasta yatağındaki yaşlı bir profesörle eski öğrencisi arasında geçen bilgelik dolu konuşmaları ve anıları anlatıyor. İlk başlarda kitabı elime alınca ısınamadığım ama okumaya başladıktan sonra elimden bırakamadığım bir kitap haline geldi. ‘Hayattaki en büyük ders’ mottosuyla yola çıkan bu kitap, sizi bir anda ele geçiriyor ve bunun farkına varamıyorsunuz. Hayata dair çok farklı bir bakış açısı sunan bu kitabın iş dünyasında özellikle çok fazla işinize yarayacağı kanaatindeyim, zira birçok büyük holding tıpkı Outliers kitabında olduğu gibi, bu kitabı da çalışanlarına okuması için önererek büyük bir farkındalık ve bakış açısı kazanmalarını istemiştir. Kitaptan ise çok beğendiğim bir örnek vermek istiyorum: “Yapabileceklerini de, yapamayacaklarını da kabullen. Geçmişi olduğu gibi, reddetmeden ve ondan kurtulmaya çalışmadan kabullen. Kendini ve başkalarını affetmeyi öğren. Bir şeylere girişmek için çok geç olduğunu var sayma.” Bu kitabı okurken her bir cümlesinin altın değerinde olduğunun farkına varacak, ve cümlelerin altını çizmeden, onlar üstünde düşünmeden edemeyeceksiniz.

9. Artık Biliyorum – Oprah Winfrey

Oprah Winfrey’in kendisinin kaleme aldığı bu kitap onun hayatından kesitler sunuyor bizlere. Birçok şeye orta yaşlardan sonra sahip olmuş olan Oprah, hayatta hiçbir şey için geç olmadığını ve insanın her zaman hayat karşısında öğrenci olarak kalacağını hatırlatıyor herkese. “Tadını çıkarmayı bilirsen hayat hazinelerle doludur.” sloganıyla okuyucuyla buluşan bu kitap, açıkçası başarıya ulaşmak isteyen birçok insana, kendi hayatlarını göz önüne getirip, gerek özel hayatlarında gerek iş hayatlarında yapmış oldukları hataları sorgulamayı öğretecektir. Oprah herkesin bildiği gibi çok büyük bir yaşam mücadelesi vererek şu an dünyanın en çok bilinen isimlerinden biri olmuştur. Kitap okumayı çok sevdiğini her fırsatta söyleyen Oprah, yıllarca kendi programlarında da birçok kitap önerisinde bulunmuştur izleyicilerine. Bu sefer de kendi yazdığı bu kitabı okumanızı önemle tavsiye ediyorum. Çünkü içinde açılan bambaşka kapılar var. Doğan Novus yayınlarından çıkan bu kitaptan sizlere güzel bir örnek vermek istiyorum: “Yüksel, göklere karış, hiç görülmemişi gör; yola çık, kaybol ama mutlaka tırman.”

10. Outliers – Malcolm Gladwell

Türkçeye çevrildiğinde ‘Çizginin Dışındakiler’ olarak hayatımıza girmiş olan bu kitap herkesin hayatında en azından bir kere de olsa kendine sorduğu şu malum soruyu sorarak zihinlerimize kazınmayı başarmıştır. “Bazı insanlar neden daha başarılı olur?” Bu soru eminim ki her birimizin aklından bir defa da olsa geçmiştir. Kendimi ciddi anlamda başarısız hissettiğim bir zamanda bir yakınımın tavsiyesi üzerine almıştım bu kitabı ve sonrasında öğrendim ki, uluslar arası alanda ciddi başarılara sahip olan firmalar, yeni işe kabul ettikleri kişilere oryantasyon sürecinde bu kitabı okumaları gerektiğini belirtiyormuş. Yıllardır Amerika Birleşik Devletleri’nde birinci sırada yer alan bu kitap, başarıya çok değişik bir yaklaşım sergiliyor. İş hayatındaki başarımızın sektörel dağılımına göre sizin yetiştiğiniz ortama ve sahip olduğunuz demografik özelliklerinize göre başarıda çok büyük bir etken olduğunu anlatıyor. Doğduğunuz iklimin, doğum tarihinizin ve fiziksel özelliklerinizin aslında başarıda hırslı ve çok çalışmaktan önce geldiğini ve bunun her şeyden önemli olduğunu savunan bu yaklaşımla yazılmış olan kitaptaki örneklere inanamayacaksınız. Kitaptan şöyle bir örnek vermek istiyorum, Bill Gates ve Beatles çok ayrı iki alanda olan ama çalıştıkları alanın en iyisi olmayı başarmış iki ayrı isimdir. Ama bu kişilerin tahmin edemeyeceğiniz kadar çok ortak yanı var. Eğer merak ediyorsanız Mediacat yayınlarından çıkmış bu kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
9063