1. Dünya

İsveç, NATO'ya Katılarak İttifakın 32. Üyesi Oldu

İsveç, NATO'ya Katılarak İttifakın 32. Üyesi Oldu

İsveç, NATO'ya Katılarak İttifakın 32. Üyesi Oldu

İsveç, Washington, ABD'de düzenlenen resmi bir törenle Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne (NATO) katılarak, ittifakın 32. üyesi haline geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve İsveç Başbakanı Ulf Kirstersson, Washington'daki buluşmalarının ardından düzenlenen bir basın toplantısında bu önemli adımı duyurdular.

 

Blinken, İsveç'in katılım protokolünü basın ile paylaşarak, İsveç'i NATO'nun yeni üyesi olarak resmen karşıladıklarını ifade etti. Bu katılımın, İsveç için olduğu kadar, NATO için de bir dönüm noktası olduğunu ve transatlantik ilişkileri adına tarihi bir anma dönüştüğünü vurguladı.

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada İsveç'in NATO'ya katılımını memnuniyetle karşıladığını ve İsveç'in ittifakta hak ettiği yeri aldığını belirtti. Stoltenberg, bu katılımın hem İsveç'i hem de NATO'yu daha güçlü ve güvenli kılacağını dile getirdi.

 

11 Mart'ta Brüksel'de NATO karargahında gerçekleşecek resmi törenle İsveç'in NATO bayrağı göndere çekilecek. İsveç'in üyeliğine ilişkin son onay, 26 Şubat'ta Macaristan Ulusal Meclisi tarafından verilerek, tüm müttefiklerin onay süreci tamamlandı. İsveç, NATO'ya üyelik başvurusunu 18 Mayıs 2022'de yapmıştı.

 

18165