1. Finans

Jefferies'den 2024 İçin Yüksek Temettü Getirili Hisse Tavsiyeleri

Jefferies'den 2024 İçin Yüksek Temettü Getirili Hisse Tavsiyeleri

Jefferies'den 2024 İçin Yüksek Temettü Getirili Hisse Tavsiyeleri

 

 

Jefferies, 2023'ün temettü büyümesi açısından olumlu bir yıl olacağını öngörüyor. Yatırım firması, Amerika Birleşik Devletleri'nde temettü artışının geçen yılki %3,9'dan bu yıla %6,2'ye yükseleceğini tahmin ediyor.

 

Desh Peramunetilleke, Jefferies'in küresel kantitatif strateji başkanı, enerji ve otomobil sektörleri hariç, özellikle medya ve yarı iletken sektörlerinde temettü artışı beklenen sektörler arasında olduğunu belirtti.

 

Hisse geri alımları son yirmi yılda şirketlerin hissedarlara nakit iade etmenin en yaygın yöntemi haline gelmiş olsa da, temettüler hala önemini koruyor. 2001'den itibaren yeniden yatırılan temettüler, MSCI ABD endeksinin toplam getirisinin yaklaşık %43'ünü oluşturdu.

 

Jefferies'a göre, düşen enflasyon beklentileri, yavaşlayan ekonomik büyüme ve düşen emtia fiyatları gibi makro göstergeler, yüksek kaliteli getiri sağlayan (HQY) yatırımlara yönelmenin doğru olduğunu gösteriyor. Jefferies, piyasa değeri 5 milyar doların üzerinde olan ve yüksek kaliteli Amerikan şirketlerini HQY olarak tanımlıyor. Bu şirketlerin ileriye dönük 12 aylık temettü getirileri bölgesel ortalamaların üzerinde ve gelecek iki yıl için öz sermaye getirileri ile son 12 aylık yatırım sermayesi getirileri %10'un üzerinde bekleniyor:

  • Broadcom (AVGO)
  • Procter & Gamble (PG)
  • Honeywell (HON)
  • Colgate-Palmolive (CL)
  • Enterprise Products Partners (EPD)
  • MPLX (MPLX)
  • Darden Restaurants (DRI)
  • Omnicom (OMC)
  • Lamar Advertising (LAMR)
  • Tapestry (TPR)

 

Broadcom (AVGO), listede en büyük piyasa değerine sahip olup, %1,6 ile 12 aylık ileriye dönük temettü verimi sunuyor. Geçtiğimiz hafta, yarı iletken üreticisi mali yılının ilk çeyreği için piyasa beklentileriyle uyumlu bir gelir ve kar artışı raporladı. Aralık ayında, Broadcom temettüsünü %14 artırarak, hisse başına 5,25 dolara çıkardı.

 

Procter & Gamble (PG) hisseleri, 2024'e şimdiye kadar %10 değer kazanarak girdi. Şirketin 12 aylık ileriye dönük temettü getirisi %2,5 seviyesinde. Ocak ayında, Procter & Gamble kar beklentileri aştı ancak gelir beklentilerin altında kaldı. Son temettü artışı nisan ayında gerçekleştirildi ve ödemeler %3 oranında artırıldı.

 

Darden Restaurants (DRI), %3,3'lük 12 aylık temettü verimi ile dikkat çekiyor ve bu yıl şimdiye kadar %4,5 artış gösterdi. Şirketin hissesi, 2023'ü yaklaşık %19'luk bir artışla tamamladı. Darden Restaurants'ın üçüncü çeyrek mali sonuçlarının önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

 

18192