1. Ekonomi

Jim Cramer’dan Genç Yatırımcılara 3 Tavsiye

Jim Cramer’dan Genç Yatırımcılara 3 Tavsiye

Jim Cramer’dan Genç Yatırımcılara 3 Tavsiye

ABD’de CNBC kanalında yaptığı Mad Money programıyla reytingleri alt üst etmeye devam eden Jim Cramer tam bir yatırım gurusu olarak tanımlanabilir. Eğlenceli kişiliğiyle de ön plana çıkan Cramer hisse senedi piyasasıyla oldukça hatta epey ilgili. Öyle ki yıllar önce borsada işlem gören binlerce hisse senedinin sembol ve teknik özelliklerini bildiğini iddia etmişliği bile var.
Hisse senedi piyasanın aktif yatırımcıları arasında da yer alan Jim Cramer, programında genç yatırımcılara da çoğu zaman tüyolar vermeyi ihmal etmiyor. Benzeri tavsiyeleri daha önce birçok kez duymuş olsanız da programı reyting rekorları kırmaya devam eden Cramer’a da kulak verin. Genç yatırımcılar için bakın hangi tavsiyelerde bulunuyor:

1. “Tasarruflarınızla yatırım yapın”

Cramer, muhtemelen her profesyonelin söyleyebileceği gibi tasarruflarla yatırım yapılması gerektiğini öğütlüyor. Fakat aynı zamanda tasarrufların hisse senedi yatırımlarında kullanılması gerektiğini de ekliyor. Hisse senedi yatırımının birikim hesaplarına nazaran insanların daha hoşuna gittiğini söyleyen Cramer, borsanın, yatırımcıların, muhtemelen harcayacakları paradan tasarruf etmeleri için iyi bir yol olduğunu düşünüyor.

2. “Gençseniz risk alın”

Her daim genç yatırımcılar risk almayı göze alabilirler. Örneğin 20’li yaşlarda bir hata yapsanız dahi bu hatayı telafi edebileceğiniz uzunca bir süre olacak. Yaşınız ilerlediğinde de yatırım stratejinizde risk toleransını yüksek ihtimalle düşük tutmayı tercih edeceksiniz. Cramer, bu noktada genç yatırımcıların risk alması gerektiğini ve hisse senedi alım satımı gibi getirisi daha yüksek potansiyelli yatırım araçlarına yatırım yapmaları gerektiğini söylüyor.

3. “Birikim yapmak için asla erken değil”

Bizim, atalarımızdan erken yaşlarda öğrendiğimiz bir şey var: damlaya damlaya göl olur. Bu söz gerçekten çok şey ifade ediyor. Birikim yapmaya ne kadar erken başlarsanız gelecekte o kadar çok yatırımınız olur. Bugünden yaptığınız birikimleri doğru yatırım araçlarıyla değerlendirdiğinizde her geçen gün bu yatırımların getirisiyle tıpkı bir kar topu gibi büyüyen servete sahip olur, maaş döngüsünden de kurtulursunuz.
Cramer da programında ve yazılarında erkenden tasarrufa başlamanın önemini her zaman sıkça vurguluyor.
9179