1. İş Dünyası

Kadın Girişimcilere Kredi Veren 10 Banka

İçindekiler

Kadın Girişimcilere Kredi Veren 10 Banka

Kadın girişimcilere kredi veren bankalar sayesinde ihtiyacınız olan finansal destekle kendi işinizin patronu olabilirsiniz.
Ülke ekonomisi ve kalkınmada önemli bir rolü olan kadınlar için ülkemizde pek çok banka kadın girişimcilere yönelik destek kredileri veriyor ve kadınların hayallerini gerçekleştirerek kendi işlerini kurabilmeleri ya da mevcut işlerini büyütebilmeleri için destek sağlıyor. İş kurma sürecinde en büyük sorun sermaye yetersizliği nedeniyle oluşuyor. Kadın girişimcilere verilen kredilerle uygun faiz oranları ve kolay geri ödeme şartları ile bu sorun ortadan kaldırılıyor. Bu yazımda kadın girişimciler için kredi veren bankaları ve talep edilen şartları listeledim.

1. Finansbank Kadın Girişimcilere Destek Kredisi

Kadın girişimcilere işlerini kurmaları veya işlerini büyütmeleri yolunda sermaye desteği veren Finansbank, kredi desteğinden yaklaşık 2 bin kadının yararlanmasını sağlıyor. Finansbank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan aldığı 50 milyon Euro tutarındaki kaynak ile girişimcilerden teminat şartı aramadan kredi veriyor. Böylece kredi alabilmeniz için herhangi bir varlığınızı teminat olarak göstermeniz gerekmiyor. Sağlanan kredi desteği 36 aya varan vadeler ve uygun ödeme seçenekleriyle veriliyor. Detaylı bilgi ve başvuru için Finansbank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

2. Vakıfbank Kadın Girişimcilere Kredi Destek Paketi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 30 milyon dolar tutarında fon temin eden VakıfBank, 84 aya varan geri ödeme seçenekleriyle kadın girişimcilere uygun faiz oranlarıyla kredi ürünü sunuyor. VakıfBank’ın EBRD Kaynaklı Kadın Girişimcilere Destek Paketi adı altında sunduğu destekle girişimciler bankacılık ürün ve hizmetlerinden avantajlı olarak yararlanabiliyor. Krediden faydalanmak isteyen işletmelerin 250 kişiden az olacak şekilde tam zamanlı personel çalıştırıyor olması, şirketin yıllık gelirinin 50 milyon euroyu geçmemesi veya bilanço büyüklüğünün 43 milyon eurodan az olması ve Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteriyor olması gibi şartlar aranıyor.

3. TEB’den Kadın Patronlara Özel Krediler

EBRD kapsamında kadın girişimcilere kredi desteği sağlayan bir diğer banka TEB, 50 milyon euro kredi fonuyla 36 aylık geri ödeme seçenekleriyle 125 bin TL’ye kadar kredi veriyor. TEB, kadın girişimcilerden krediler için herhangi bir teminat istemiyor.
Kredi desteğine başvuracak işletmelerde yıllık cironun ve aktif büyüklüğün 50 milyon TL’nin altında olması ve çalışan sayısının 250’yi geçmemesi şartları aranıyor.

4. İş Bankası’ndan Kadın Girişimci Kredisi

EBRD programı çerçevesinde uygun faiz oranları ve geri ödeme seçenekleriyle kadın girişimcilere kredi veren bankalar arasında yer alan Türkiye İş Bankası, işinizi kurmanıza ya da işinizi büyütmenize yardımcı oluyor. İş Bankası’nın kredi desteğinden yararlanabilmek için işletmenizin üst düzey pozisyonunda en az bir kadın yöneticinin olması, ortaklı kurulacak işletmeler için minimum %51 oranında hissenin kadın ortağa ait olması aranan şartlardan.

5. Garanti Bankası’ndan Altın Teminatlı Kredi

Tasarruflarını fiziki şekilde altın olarak değerlendiren kadın girişimcilere, altınlarını Altın Hesabına yatırmaları karşılığında teminatlı kredi veren Garanti Bankası bu kapsamda destek sağlıyor. Aynı zamanda Kadın Girişimci Destek Paketi adlı ürünle kadın girişimcilere 60 aya varan vadeler ve özel faiz oranlarıyla kredi veriyor. Paket kapsamında girişimciler, bankacılık ürün ve hizmetlerinden de avantajı olarak yararlanabiliyor.

6. Ziraat Bankası’dan Kadın Girişimcilere Özel Destek

Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefalet desteği ile cazip faizli kredi kullanma fırsatı sağlayan Ziraat Bankası, nakit kredilerde 60 aya varan vade seçeneği, iş yeri alımlarında ise 96 aya varan vade tercihleriyle destek sağlıyor. ‘Kadın Girişimci Destek Paketi’ adı altında sağlanan destekle kadın girişimciler, Kredi tahsis masrafında %50 indirimden yararlanabilirken bankacılık hizmet ve ürünlerini ücretsiz kullanabiliyor.

7. ABank’ın Kadın Girişimci Kredisi

ABank tarafından Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Hollanda Kalkınma Ajansı (FMO) işbirliği çerçevesinde kadın girişimcilere yatırımın miktarı ve projenin geri dönüşüne göre minimum 6 maksimum 60 aya varan vadeler ve uygun geri ödeme seçenekleriyle düşük faizli kredi veriliyor. Aynı zamanda ABank şirketinizin işletme sermayesi ve yatırım fonlaması ihtiyacını da karşılıyor.

8. Kadın Girişimcilere Özel DenizBank’tan Kredi

36 aya varan geri ödeme seçenekleriyle 125 bin TL’ye kadar kredi desteği sağlayan DenizBank, kadın girişimcilerin işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılıyor. Diğer yandan mevcut işletmelerini büyütmek isteyen girişimciler de bu krediden faydalanabiliyor. Bu krediden yararlanan kadın girişimcilere işlerine en uygun bankacılık ürün ve hizmet tarifesi seçmelerine de imkan sağlanıyor.

9. YapıKredi Kadın Girişimci Kredisi

YapıKredi, 3 aya kadar ödemesiz; ayda bir ödemeli, 3 ayda bir ödemeli ve 6 ayda bir ödemeli seçeneklerle 36 ay vadeyle Kadın girişimcilere kredi fırsatı sunuyor. YapıKredi tarafından verilecek kredi için herhangi bir üst sınır bulunmuyor. Krediden yararlanmak isteyen girişimcilerin kısa ve orta vadeli işletme sermayesi ihtiyacı karşılandığı gibi aynı zamanda kredi dosya masraflarında da %50 indirim yapılıyor.

10. Halkbank Girişimci Kredileri

Yalnızca Kadınlara değil tüm girişimcilere destek sağlayan Halkbank‘ın da listede olması gerektiğini düşündüm. Halkbank, Girişimci Kredileri ile üniversitede mezun olduğu bölümle ilgili veya eğitimini aldığı işle ilgili girişimini başlatacak herkese kredi imkanı sağlıyor. Halkbank’ın desteği sayesinde girişimciler 30 bin TL’den 75 bin TL’ye kadar 48 aylık geri ödeme vadeleriyle kredi kullanabiliyorlar. Kredilere başvuru yapmak ve daha fazla bilgi almanız için ilgili bankaların şubelerine danışabilirsiniz. Son yıllarda kadın girişimcilere kredi veren bankalar sayısal anlamda artıyor ve kadın girişimcilerin ülkemiz için ne kadar önemli olunduğunun da herkes farkında. Konunun takipçisi olarak, yeni gelişmelerde yazıyı tekrar güncelleyeceğim.
9819