1. Magazin

Oppenheimer, 2024 Oscar Gecesinde 7 Ödül Kazanarak Göz Kamaştırdı

Oppenheimer, 2024 Oscar Gecesinde 7 Ödül Kazanarak Göz Kamaştırdı

Oppenheimer, 2024 Oscar Gecesinde 7 Ödül Kazanarak Göz Kamaştırdı

2024 Oscar Ödül Gecesi, Oppenheimer'ın büyük başarısı ile akıllarda kaldı. Film, En İyi Film dahil olmak üzere toplam 7 ödülle geceye damgasını vurdu. Christopher Nolan, bu başyapıtı yönettiği için En İyi Yönetmen ödülünün sahibi oldu, Cillian Murphy ise filmdeki üstün performansıyla En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

 

Emma Stone, Poor Things filmiyle gösterdiği olağanüstü performans sayesinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü elde etti. Aynı zamanda, film En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı, En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Prodüksiyon Tasarımı ödüllerini kazanarak dikkatleri üzerine çekti.

 

Oppenheimer'dan Robert Downey Jr. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, The Holdovers'tan Da’Vine Joy Randolph ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü aldı. En İyi Özgün Şarkı kategorisinde, Barbie filmi için Billie Eilish ve Ryan Gosling'in seslendirdiği iki şarkı öne çıkarken, ödül "What Was I Made For?" adlı parçayla Billie Eilish ve Finneas O'Connell'a verildi.

 

En İyi Yabancı Film ödülünü, Birleşik Krallık yapımı The Zone of Interest alırken, En İyi Film Müziği ödülü Oppenheimer'ın müzikleriyle Ludwig Göransson'a gitti. Göransson, bu ödülü daha önce Black Panther ile de kazanmıştı.

 

Godzilla, görsel efektlerdeki başarısıyla En İyi Görsel Efekt ödülünü alırken, Jennifer Lame, Oppenheimer ile En İyi Kurgu dalında ödül kazanan ilk kadın oldu. Film, sinematografi dalında da Van Hoytema ile ödüle layık görüldü.

 

Wes Anderson, The Wonderful Story of Henry Sugar ile En İyi Kısa Film ödülünü kazandı. Törenin başlamasında Filistin protestoları nedeniyle bir gecikme yaşandı ve bu süreçte, En İyi Ses ödülü Zone of Interest'a verildi.

 

20 Days in Mariupol, En İyi Belgesel ödülünü alırken, yapımcısı Mstyslav Cherno'nun duygusal sözleri yankı buldu. En İyi Kısa Belgesel Last Repair Shop'a, En İyi Kısa Animasyon ise War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko'ya verildi.

 

En İyi Animasyon filmi The Boy and the Heron oldu. Uyarlama ve özgün senaryo ödüllerini sırasıyla American Fiction ve Anatomy of a Fall kazandı.

 

16715