1. Ekonomi

Petrol Fiyatları Haftalık Yükselişe Rağmen Son Günde Düşüş Yaşadı: IEA Tahminleri ve ABD Stoklarındaki Azalış Destek Veriyor

İçindekiler

Petrol Fiyatları Haftalık Yükselişe Rağmen Son Günde Düşüş Yaşadı: IEA Tahminleri ve ABD Stoklarındaki Azalış Destek Veriyor

 

 

Petrol fiyatları, haftanın son gününde düşüş yaşamasına rağmen, bu hafta boyunca Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) 2024 yılı için petrol talep tahminlerini artırması ve Amerika Birleşik Devletleri'nde petrol stoklarında yaşanan beklenmeyen azalış sayesinde genel olarak %3'lük bir artışa doğru ilerliyor.

 

Brent ham petrolün fiyatı yerel saat ile 17.30'da varil başına %0,56 azalarak 84,94 dolara, ABD hafif ham petrolü ise %0,60 azalışla 80,77 dolara geriledi.

 

FxPro'nun deneyimli piyasa analisti Alex Kuptsikevich, bu hafta piyasada boğa eğiliminin güçlü olduğuna dikkat çekerek, "Eğer petrol fiyatları ivme kazanırsa, önümüzdeki 2-3 hafta içinde fiyatlar 88-90 dolar seviyelerine ulaşabilir." değerlendirmesinde bulundu.

 

IEA, dün yaptığı açıklamada 2024 yılına yönelik petrol talebi tahminini kasım ayından bu yana dördüncü kez artırdığını belirtti. Bu güncelleme gelmeden önce, fiyatlar geçtiğimiz ay boyunca büyük oranda varil başına 80 ile 84 dolar aralığında dalgalanmıştı.

 

Ajansın en son raporuna göre, dünya genelinde petrol talebinin 2024 yılında bir önceki aya kıyasla 110 bin varil artarak toplamda 1,3 milyon varil artış göstereceği öngörülüyor. IEA, OPEC+ ülkeleri üretim kesintilerini devam ettirirse, bu yıl petrol arzında küçük bir açık oluşabileceğini tahmin ediyor; bu, daha önceki fazla arz tahminlerinin aksine bir görüş.

 

16865