1. Ekonomi

Piyasa Düşüşlerinde Fırsat Sunabilecek 5 Değerli Hisse

Piyasa Düşüşlerinde Fırsat Sunabilecek 5 Değerli Hisse

Piyasa Düşüşlerinde Fırsat Sunabilecek 5 Değerli Hisse

Portföy yönetimi uzmanı Sarat Sethi'ye göre, piyasalardaki yükseliş trendine rağmen göz ardı edilen ve potansiyel olarak yüksek performans gösterebilecek ekonomik değeri yüksek hisseler mevcut. Yıl boyunca, özellikle teknoloji devlerinin liderliğinde, yapay zeka beklentileriyle hisse senetleri rekor kırmış durumda.

 

Sethi, enflasyon verilerinin beklenenden yüksek çıkmasına ve Federal Rezerv'in temkinli para politikası yaklaşımına karşın, bu gelişmelerin gerçekleştiğine dikkat çekiyor. Ancak bu, piyasada değeri düşük hisseler için fırsatların olmadığı anlamına gelmiyor. Geçtiğimiz hafta, Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq gibi endekslerin sürpriz bir şekilde %1'in üzerinde değer kaybetmesi, her dönemin sona ereceğini gösteriyor.

 

Douglas C. Lane & Associates'de 7 milyar dolarlık fonu yöneten Sethi, piyasanın özellikle GLP-1 ve yapay zeka hisselerine odaklandığını, ancak genişlemenin sınırlı olduğunu belirtiyor. Yatırımcılar, büyük teknoloji firmalarının liderliğindeki rallinin devam edip etmeyeceğini veya diğer sektörlerin öne çıkıp çıkmayacağını merak ediyor.

 

Bu bağlamda Sethi, yatırımcıların gözden kaçırmaması gereken beş hisseyi öne çıkarıyor:

  1. Johnson & Johnson (JNJ)
  2. GlaxoSmithKline (GSK)
  3. Freeport-McMoRan (FCX)
  4. Schlumberger (SLB)
  5. Alphabet (GOOGL)

 

Özellikle sağlık sektöründen JNJ ve GSK gibi ilaç şirketlerini "ekonomik değeri yüksek hisseler" olarak tanımlıyor. Bu firmaların hisseleri bu yıl sırasıyla yaklaşık %2,1 ve %15 oranında değer kazandı.

 

Sanayi sektörüne de dikkat çeken Sethi, özellikle bakır üreticisi Freeport-McMoRan ve petrol hizmetleri sağlayıcısı Schlumberger'i tercih ediyor. Bu hisseler yıl içinde sırasıyla %9,6 ve %3,3 oranında değer kaybetti. Freeport'un, elektrikli araçlar da dahil olmak üzere elektrikli teknolojilerde bakırın kritik bir rol oynaması nedeniyle gelecekteki talepten faydalanacağını düşünüyor.

 

Büyük teknoloji hisselerine gelince, Sethi Alphabet'in şu anda değerinin altında işlem gördüğünü ve FactSet verilerine göre hissenin %24 oranında yükselme potansiyeli taşıdığını vurguluyor. Aynı zamanda, yüksek değerlemeleri nedeniyle Nvidia (NVDA), Microsoft (MSFT) ve Meta (META) gibi diğer büyük teknoloji ve yapay zeka şirketlerine yatırım yapmanın şu an için uygun olmayabileceğini belirtiyor.

 

14335