1. Ekonomi

Xiaomi, Elektrikli Otomobil Pazarına SU7 Modeli ile Adım Atıyor: İlk Teslimatlar Bu Ay Başlıyor

Xiaomi, Elektrikli Otomobil Pazarına SU7 Modeli ile Adım Atıyor: İlk Teslimatlar Bu Ay Başlıyor

Xiaomi, Elektrikli Otomobil Pazarına SU7 Modeli ile Adım Atıyor: İlk Teslimatlar Bu Ay Başlıyor

 

 

Çinli teknoloji devi Xiaomi(XIACY), elektrikli araç pazarına iddialı bir giriş yapıyor. Şirket, ilk elektrikli otomobili SU7'nin bu ay içerisinde müşterilere teslim edilmeye başlanacağını açıkladı. Xiaomi'nin duyurusuna göre, Çin genelinde 29 şehirde yer alan 59 mağaza, SU7 modeli için sipariş kabul etmeye hazırlanıyor. Bu model için fiyat bilgisinin verileceği ve aracın özelliklerinin tanıtılacağı bir lansman etkinliği de 28 Mart tarihinde gerçekleştirilecek.

 

Elektrikli araçlar konusunda zaten yoğun bir rekabetin yaşandığı Çin pazarında, 2023'ün ilk iki ayında elektrikli araç satışlarında %18'lik bir artış kaydedildi. Bu, yıl genelinde beklenen %21'lik büyüme oranının biraz altında kaldı. Pazarın önde gelen isimlerinden BYD(BYDDY) ise, zayıflayan talebe rağmen tüketici ilgisini artırmak amacıyla elektrikli araçlarında önemli fiyat indirimlerine gitti.

 

Xiaomi CEO'su Lei Jun, geçtiğimiz Aralık ayında düzenlenen bir etkinlikte SU7 sedan modelinin tanıtımını yaparken, şirketin global otomobil üreticileri arasında ilk beşe girmeyi hedeflediğini ifade etmişti. Lei, SU7 modelinin Tesla(TSLA) ve Porsche gibi rakiplerine kıyasla daha üstün hızlanma performansı sunan gelişmiş bir "süper elektrikli motor" teknolojisine sahip olduğunu belirtti.

 

Analizciler, Xiaomi'nin elektrikli aracının, şirketin popüler akıllı telefonları ve diğer elektronik ürünleriyle uyumlu bir işletim sistemine sahip olmasının, mevcut Xiaomi kullanıcılarının ilgisini çekeceğini öngörüyor. Akıllı telefon piyasasındaki talebin yavaşlamasıyla karşı karşıya olan Xiaomi, iş modelini çeşitlendirerek elektrikli araç sektörüne adım atmayı planlıyor. Bu stratejik hamle, şirket tarafından 2021 yılında ilk kez gündeme getirilmişti.

 

Xiaomi'nin elektrikli araçları, devlet destekli otomobil üreticisi BAIC Group'un bir alt birimi olan bir fabrikada Pekin'de yıllık 200 bin araç üretim kapasitesi ile üretilecek.

 

13122