1. Eğitim

Yurtdışında Yaz Okuluna Gidebileceğiniz En İyi 5 Şehir

İçindekiler

Yurtdışında Yaz Okuluna Gidebileceğiniz En İyi 5 Şehir

Yurtdışında Yaz Okuluna Gidebileceğiniz En İyi 5 Şehir
Yaz okulu, son yıllarda önem gören bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü; genellik 6-19 yaş arası öğrenciler genellikle yaz tatilini boşa geçirmek yerine 3-4 haftalık eğitimlerle iyi bir deneyim arayışına yönelirler. Yaz okulunun hem eğitim hem de tatil organizasyonu olması öğrenciler tarafından son derece ilgi görmektedir. Yaz okuluna katılan bireyler, genel olarak kendilerine olan öz güvenlerini arttırırlar, yurtdışında kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlar en önemlisi de evden uzak kalmanın sayesinde unutulması güç bir tecrübe yaşayacak olmasıdır. Eğer ki sizin de çevrenizdekiler için ya da kendiniz için yaz okulu düşüncesi varsa bu şehirlere mutlaka bakmalısınız.

1. Oxford

1. Oxford İngiltere’de bulunan bu şehir, dünyanın en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan bir öğrenci şehri olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır. Oxford şehrinin tarihi, görkemli kolejleri, mimarisi ve kültürel geçmişiyle turistler ve öğrenciler için de bir cazibe merkezi olma özelliği dikkat çeker. 150.000 nüfuslu bu şehir insanların bir arada cana yakın olması konusunda oldukça önemlidir. Bu şehirdeki insanlarla kolayca iletişim kurabilirsiniz. Eğitim konusunda yaz okulu eğitimi almak, üniversite okumak, yüksek lisans yapmak gibi düşünceniz varsa bu şehri hiç tereddüt etmeden tercih edebilirsiniz. Çünkü bu şehirdeki üniversitelere dünyanın her yerinden önemli akademisyenler, profesörler eğitime geliyor. Kısaca, bu şehirde eğitime ciddi derecede önem veriliyor.

2. Madrid

2. Madrid Madrid, İspanya’nın en güzel şehir olması özelliği dışında ülkenin başkent olma özelliğiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Madrid denince akla gelen ilk kültürü ve sanatsal mimarileri gelmektedir. Ayrıca, Madrid’in bir diğer dikkat çeken özelliğine değinecek olursak, Madrid’de gece hayatının son derece ün yapmış olmasıdır. İspanya’da neredeyse her bütçeye uygun eğitim programları bulunuyor. Öğrenciler bu sayede kaliteli bir eğitime tanıklık etmiş olur. Bu şehre adım atacak olursanız eğitiminiz dışında eğlenebileceğiniz mekanlarda da seçenek çok fazla. Bu özelliği ile de öğrencilerin ve turistlerin stresten uzak ortamlarda bulunmasını sağlar. Madrid’in sanatsal mimariye önem vermesinin dışında, eğitime de son derece önem vermesi, Madrid’i yaz okulu ve dil eğitimi tercihinde listenin üst sıralarına taşıyor.

3. Toronto

3. Toronto Toronto, Kanada’nın en büyük şehri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle Kanada’nın eğitim kalitesi öğrencilerin oldukça dikkatini çekiyor. Kanada’nın bu özellikte olmasının sebebini eğitimlerinin geniş programlı ve çeşitli olmasından söyleyebiliriz. Bu ülkenin en önemli özelliklerinden 2 unsur karşımıza çıkar. Bunlar: Suç oranının son derece düşük olması ve iki resmi dilin (İngilizce, Fransızca) konuşulması. Toronto şehrini tercih konusunda oldukça cazip kılıyor. Ayrıca, Kanada üniversitelerinde okuyanlara oranın vatandaşlığı da verilebiliyor. Öğrencilere bu gibi fırsatlar veren ülkede okuyanlar bu açılardan çok şanslıdır. Birçok özelliğiyle dikkat çeken Kanada’nın Toronto şehri görkemiyle ve eğitimiyle kaçırılmayacak bir fırsat olarak bizleri adeta mıknatıs gibi çekiyor.

4. New York

4. New York New York, ABD’nin en kalabalık şehirlerinden olan, büyük doğal limanlarıyla ün yapmış mimarisi geniş çaplı bir şehirdir. New York, ABD’nin kültürel merkezi ve de yoğun trafiğiyle biliniyor. Özgürlük heykeli, Central Park ve Times Meydanı, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi ve Modern Tarih Müzeleri şehrin turist akınına tanıklık eden yerleridir. Gökdelenleri, caddeleri, lokantaları, alışveriş merkezleri ve insanlarıyla New York, öğrencileri ve turistleri bayağı etkilemektedir. Son yıllarda Türk öğrencilerin hızla artış gösterdiği bu şehir adeta eğitimiyle parlıyor. Eğitim programlarının kaliteli olması ABD şehri New York’u gözler önüne getiriyor. Tabi ki bu gibi eğitimlerin kaliteli olmasının sebebini yüksek ücretli eğitim programları olarak açıklayabiliriz. Her şeye rağmen New York, mutlaka eğitim alınması gereken özgürlük şehridir.

5. St. Julians

5. St. Julians Malta’da bulunan St. Julians, bir zamanların balıkçı kasabasıdır. Malta’nın eski medeniyetlere uygarlık yaptığı bilinmektedir. Bu yüzden eski kültürel mimari yapılarına rahatlıkla rastlayabiliriz. Özellikle de Arap kültürü mimarilerine denk gelmemek imkansız. Bu ülkenin insanları genel olarak ılımlı ve cana yakındır. İngilizce’nin resmi ana dil olmasından dolayı zaten bu ülkeye eğitim programları için öğrenciler akın etmektedir. Neredeyse, her kültürden bireylerle karşılaşabileceğiniz bu sevimli ülke, son yıllarda yaz okulu ve kaliteli dil eğitimi programlarıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. İşte bu yüzden Malta’nın sevimli, ılımlı şehri St.Julians’ı rahatlıkla hiç düşünmeden tercih edebilirsiniz.
10144