İş Dünyası

Starbucks birçok bankadan daha fazla mevduata sahip

Hacer Jafar bir yıl önce 10458
İçindekiler
  • Starbucks birçok bankadan daha fazla mevduata sahip

Starbucks birçok bankadan daha fazla mevduata sahip

Gelişen teknolojiyle birlikte finansal alışkanlıklarımızda değişmeye devam ediyor. The Wall Street Journal analistleri insanların paralarını kasalarında (yastık altında) ya da sadece bankalarda tutmadıklarını kanıtlayan bir araştırma yayımlandı. WSJ analistleri tarafından yayımlanan araştırmada Amerikalıların çoğunun paralarını banka haricinde elektronik cüzdanlarda veya ön ödemeli kart gibi benzeri herhangi başka yerde tutmayı tercih ettiklerini ortaya koydu.
ABD ve Kanada gibi ülkelerde indirim kartları veya bazı mağazaların müşterileri için özel olarak sunduğu ön ödemeli kart kullanımı oldukça yaygın, sanıyorum ki bu hiçbirimiz için sürpriz olmadı. Asıl sürpriz olan ünlü kahve dükkanları zinciri Starbucks’ın müşterileri için sunduğu ön ödemeli Starbucks Card’larda bulunan mevduat miktarı. 2016 yılı birinci çeyrek sonuçlarına göre Starbucks Card’lar ve Starbucks’ın ABD mağazalarında sunduğu mobil ödeme ile toplanan para miktarı 1,2 milyar doları aşmış.
Bu rakam ABD’nin bazı yerel bankalarından; California Republic BankMercantile Bank of Michigan ve Discover Financial Services gibi finansal kuruluşlarda bulunana mevduat miktarının oldukça üstünde. Starbucks Card, Starbucks tarafından müşterilerine sunulan ön ödemeli bir kart. Ünlü markanın müşterileri tarafından alınan bu kartlara Starbucks mağazalarından veya internetten bakiye yükleniyor. Bu karta sahip olan müşteri, kartında bulunan bakiyeyle Starbucks’tan alışveriş yapabildiği gibi aynı zamanda çeşitli indirimlerden de yararlanabiliyor. Kanadalı ve Amerikalı tüketicilerin yüzde 41‘inin kahve siparişlerinde yalnızca benzeri ön ödemeli kartları kullanarak ödeme yaptıkları biliniyor. Bir başka veriye göre de Starbucks mağazalarından verilen kahve siparişi ödemelerinin yüzde 20’si akıllı telefonlar üzerinden yapılıyor. İlk çeyrek sonuçlarındaki 1,2 milyar dolarlık ödeme miktarıyla Starbucks’ın birçok yerel bankadan daha çok mevduata sahip olduğu belirtilirken, gelişen teknolojinin finansal alışkanlarımızı da değiştirmeye başladığını söylemek yanlış olmayacaktır.
Post Views: 10458
Hacer Jafar

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *